.

..............................
...................
............
............
............
KÖMÜR
ANDUVAP Mehmet Akgün
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............

............

Eskiden Malum kömür kaçakçılığı yapılırdı. Köyümüzde yakılan kömür
Kaman, Kırşehir gibi yerlere götürüp satılırdı.

Yine böyle bir gün bizim thamadelerden SHHACUKHA Rıza Aslan ile DEBAGO Çoda Ahmet Çetin ikisi beraber kamanda kömür satmışlar. Kazandıkları para 5 Lira o günün büyük parası imiş. Para tüm 5 Lira olarak thamade Rıza amcada saklı duruyormuş. İkisin ortak 5 Lira'sı imiş başka ceplerinde bozuk para yokmuş.

Neyse yolda köye dönerlerken yol üzerinde bulunan Pekmezci köyünden geçiyorlarmış. Bu arada köyde bir düğün oluyor düğündeki abdallar bizim thamadeleri düğüne geliyor diye bir güzel karşılama yapmışlar. Bizim thamadelerin düğünle alakası yok ama davul karşılamış bunları. ''Ooo... Çerkes'in ağaları geldi'' diyen hoş geldin yapıyorlarmış bizimkilere.

Thamadeler baktılar iltifat bol, izzet ikram Çerkes'in ağaları, diye bu arada abdala usul gereği para yapıştırmak gerekiyor. Bizim tahamade Çoda Ahmet Çetin yavaşca Rıza Arslan'a seslenerek abdala para yapıştır, der. Rıza amaca da bozuk paralarının olmadığını tüm beş Lira'nın olduğunu söylerç Başka bozuk paraları da yok.

Çoda Ahmet amca (beşme beş teumce) yapıştır, der. Yoksa Çerkes'in onuru
gidecek. İltifat bol Rıza amcada 5 Lira'yı yapıştırır apdala.

Beş parasız dönerler köye. Sattıkları kömür parası da apdala gider.

Hala anılarda saklıdır ''beş me beş yapıştır''.

İkisine de Allah rahmet eylesin...
 

............

............


iletisim@akcakent.org

............

.................