.

..............................
...................
............
............
............
DEĞERLERİMİZE DÖNÜŞ
BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............

............

Ve beklenen gerçekleşmek üzere…Tıpkı eskiden olduğu gibi, Akçakent’te artık gönüller bir yerlerde buluşur oldu. Kabristanlık için yürütülen çalışmalar, Akçakent’in uzun zamandır unuttuğu bazı değerlerini tekrar kazandırdı bize…Birlik, saygı, paylaşım ve fedarkarlık... Bu değerler bizim özümüzde vardı ve şimdi Akçakent tekrar bu değerleri ile bütünleşiyor. ''Savulun! Garmizey Hable aslına dönüyor” diyeceğiz galiba.

Burada tanıdığım insanlara bu çalışmaları site üzerinden gösteriyorum. Gazetecisi, avukatı, memuru işçisi vs. herkes gıpta ediyor, “biz Çerkesler“ diye başlayarak kendi değerlerimizi ve birlikteliğimizi anlatıyorum mağrur bir eda ile.

Kabristanlık çalışmalarından kesitleri gösteren fotoğraflara baktım,  ''atalarımıza saygı“ dışında bir kazancı olmayan thamade ve sigoşların o kürek tutuşları ne kadar yalın ve insani, imrendim ve orada olmayı çok istedim. Yemek molasını gösterir fotoğraftan anladığım, emekçi arkadaşların; yaptıkları bu güzel hizmetten olacak ki, bir piknik anında çekilmiş fotoğraf karesindeki insanlardan daha mağrur duruşlu ve yüzlerinde doğal mutluluk ifadelerinin bulunduğu bariz belli oluyordu. Bu da yaptıkları hizmete olan samimi inançlarının bir yansıması olsa gerek.

Sadece örfi duygularla hareket ederek, hiçbir maddi kazancı gözetmeden kültürümüze hizmet eden alın teri akıtan thamade ve sigoşları; KÜLTÜRÜMÜZ VE DEĞERLERİMİZ ADINA ALKIŞLIYORUZ.

Gönül isterdi ki bu organizasyona herkes karınca kararınca katılsın, olsun başlangıç için bu da güzel. Kim niçin katılmamış bunu sorgulamaya gerek yok, çünkü bu bir başlangıç ve bundan sonraki organizasyonlarda daha geniş katılımlar olacaktır. Katılımcı olmak bazen bir güzel mesajla da mümkün olabilir.

Bu organizasyon devam ederken konu ile ilgili olarak telefon ile görüştüğüm thamadeler ve sigoşlar ; Bahri ÇELEN, İlyas YALÇINKAYA,Tuncer ÇELEN, Çavuş AYTEKİN, Yücel AYTEKİN, Yaşar SAVAŞ ve Orhan YALÇINKAYA bu işin bitmesi için heyecan içerisinde oldukları konuşmalarından belli oluyordu.

Sitemizin katılımcı listesinden de anlaşılacağı üzere birçok insanımız bu projeye destek verdi. Birlik olmanın ortaya çıkardığı sonuçla, çehresi değişmiş kabristanlığımız ile mutlu oldular. Şimdi, “biz birlik olunca neler oluyormuş“ demeye başladık sanırım. Belki bundan sonraki proje düğün, cenaze, folklor başta olmak üzere kurulacak bir kültür, yardımlaşma ve dayanışma derneği..neden olmasın? Bunu önümüzdeki dönemlerde konuşmaya başlamak gerek sanırım.

Maddi olarak, emek vererek ve mesajla kabristanlığımızın düzenleme projesinde yer alan tüm Akçakentlilere selam olsun. Muhabbetin; tekrar bir değer olarak dönüşüne katkı sağlayan bu proje, Akçakent'imizin birlik ve beraberliğinin bir hatırası olsun.

............

BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya'nın Diğer Makaleleri >>>

............


iletisim@akcakent.org

............

.................