.

..............................
...................
............
............
............
HATIRLATMA
BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............

............

Bu nacizane siteden insanları buluşturmak adına bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ve çoğunluk katılımcıların bu sitenin amacını desteklediklerini görüyoruz. Hiç ummadığımız ve tanımadığımız, eskiden Akçakent’ten ayrılmış bir çok büyüğümüzün çocukları ile tanışma ve memleketleri ile bir gönül bağının tekrar oluştuğuna ve bir heyecan duyduklarına şahit olduk.

Telefon ile arayan bir genç bayan; kendisini tanıttıktan sonra telefonu yanında bulunan yaşlı guaşeye verdi. Guaşe Akçakent’te bulunan eski insanlarımızı anarak ve örnekler vererek, kaybettiği bir yakınını siteden fotoğrafını gördüğünden dolayı heyecan içerisinde bize ulaştığını söyledi. Onun yaşadığı evin şu an kalıntısı bile yerinde yok ama o Akçakent için öylesine yalın ve temiz duygular ile geçmişi yad etti ki, onun, o geçmişe özlem yüklü ağlamaları beni oldukça duygulandırdı. O ve aile halkı gayet güzel bir ortamda yaşıyorlardı ama geçmişin özlemi ile hüzünlü idiler. Hiç Akçakent’i görmemiş torunları bile, dede ve ninelerinden dinledikleri Akçakent ile ilgili bir “gıyaben özlem” içerisinde idiler.

Bu sadece bir örnek, bunun gibi onlarcası bize ulaştı, hatta mesajlar bölümünde dikkatlerinizi çekmiştir; kendilerini baba ve dede ismi ile tanıtıp Akçakent muhabbetini yaşamak için adım atan dışarıda yaşayan gençlerimiz oldu ama site üzerinden geri bildirim alamadılar, başka yolla geri bildirim aldılar mı bilemiyorum.

Günümüz Akçakent gençlerinin bu konuya yoğunlaşmalarının iyi olacağını düşünüyorum. Daha önceki yazılarımızda ifade etmeye çalışmıştık ve bir slogan kullanmıştık, “büyüklerinizi daha az dinleyin” Çünkü sizler Akçakent’in kısır tartışmalarından çıkmak zorundasınız, yarınları; siz farklı bir perspektif ile değerlendirmelisiniz, çünkü o yarınları yaşayacak olan sizlersiniz. Yoksa Akçakent maküs talihini hiçbir zaman yenemeyecektir. Nedir bu makus talihimiz diyecekseniz gelin hep birlikte küçük bir beyin fırtınası yapalım.

- Akçakentli kaç insanımız kayda değer bir üniversite bitirerek Akçakentli olduğunu unutmadan belli konumlara geldiler.

- Akçakentli kaç insan iş dünyasında bir konuma sahip olup, dışarıda Akçakentli gençlerimize iş verebildi.

- Akçakentli kaç insan ilçede küçük ölçekli olsa da yatırım yapıp istihdama katkıda bulundu.

- Derneği olmayan köy kalmamış iken bir ilçe olarak kaç tane sivil toplum örgütü kurduk veya organizasyon adına bir araya geldik. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bakıyorum son zamanlarda ikaz yazımıza rağmen bir çok genç arkadaşımızın, kendilerini bir taraf gördükleri siyasi düşünce adına, rakip gördükleri diğer insanları küçük düşürücü mesajlar gönderdiklerini üzüntü ile müşahade etmekteyiz. Bu mesajları düzelterek yayına veriyoruz veya yayına vermiyoruz. Kısır tartışmalara site olarak hizmet etmek istemiyoruz. Özellikle bizim gibi dışarıda yaşayan insanların bu meseleye karışmalarını özellikle yadırgıyoruz. Akçakentli insanlar her gün orada birbirlerinin yüzüne bakıyorlar. Cenaze ve düğünlerinde birlikte oluyorlar. Heyecan duyan insanların, bu heyecanlarını ifade ederken Akçakentin birlik ve beraberlik temellerini derinden sarsacak kırgınlıkları ortaya çıkarmalarına müsaade etmeyelim. Siyaset güzeldir ve halka hizmet ettikçe bir kutsiyet kazanır ama siyasi düşünceleri, yoz siyaset anlayışı ile ifade edildiğinde bunun adı başka bir şey olur.

Gökhan İlhan güzel yazmış; “kırıp dökmeyelim, senden ve benden hepimizden bir parça var “ diye. Evet doğru, farklı düşünsek de bizler hep aynı toprağın ve kültürün çocuklarıyız. Onun içindir ki; gelin biraz daha yumuşak ve sağduyulu olalım. Düşünceniz ne ise ona göre hareket edin ama kırmayın, kırdığınız sürece sizde kırılırsınız.

Enerjimizi; kültürel, eğitim ve dayanışma temelli olarak kullanalım, inanın 10 yıl sonra başka bir Akçakent göreceksiniz.

Hadi, yerel seçimler sonrası hep birlikte bir araya gelin ve bir dernek kurun. Bu derneğinize siyaset ve kısır Akçakent çekişmesinin üstünde bir misyon kazandırın. Akçakent’i değiştirin, atın, o köhnemiş ve yozlaşmış anlayışların ürünü olan yanlış değer anlayışlarını çöpe. Toplumda bir şeyleri değiştirmenin ilk yolu, bireyin kendini değiştirmesinden başlar.

Güzel yarınlarda muhabbet dolu günlerde görüşmek dileği ile…

............

BELCETUQUE Gürbüz Yalçınkaya'nın Diğer Makaleleri >>>

............


iletisim@akcakent.org

............

.................