.

..............................
...................
............
............
............
BLANE Cahit Mermer
SYNDUKH Ergün Utku
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............

............

Akçakent’ ten ilk ayrılışı Askeri Okul’a kaydı sebebiyle olmuş. Bu ayrılık oldukça kısa sürmüş. Saygıdeğer babası Blane Himmet, okulun duvarlarının ardından gizlice izlediği küçük Cahit’in okul bahçesinde fazlaca mahzun durduğuna karar vermiş ve tekrar köye getirmiş. Belki de Cahit’ ten çok kendi baba yüreği dayanamadı parmak kadar çocuğu oralarda bırakmaya.

Köyde babasıyla beraber şeker üretimi de dahil pek çok iş yapsalar da erken denilecek yaşlarda büyük şehir çekici gelmiş ve gurbete çıkmıştır pek çok köylüsü gibi BLANE Cahit de.

Ankara’daki Amerikan üssünde çalışırken derdini anlatabilecek kadar yabancı dil öğrendiğini benim orta okul İngilizce'mle kendisine cevap vermeye çalışmamdan hatırlıyorum.

Hatırladığım en son işi kendi ticari taksisi ile Ankara’da çalıştığıdır.

Sevgili Cahit thamademiz demokratik yapısı, çocuklarına, ailesine sonsuz sevgi ve güveni ile zamanının çok ilerisinde aydınlık bir insandı. Her konuda eşi ve çocuklarının da fikrini soran, güler yüzlü demokrat bir dünyalıydı.

Çocukluk zamanlarımda Cahit thamademin ve eşi SYNDUKH Makbule halamın evimize gelmesi büyük bir sevinç kaynağı demekti. Olaylara bakış açısı oldukça farklı olan Cahit thamadem inanılmaz yaşam enerjisiyle çevresini de etkilerdi. Çok iyi bir hatipti. Olayları eğlenceli taraflarından aktarabilirdi. Ankara’nın çileli trafik derdini bile ondan dinlemek büyük bir keyifti. Taksisine binen her yeni müşteri ayrı bir hikaye demekti aynı zamanda.

Sevgili Cahit thamademin,
babam SYNDUKH Hikmet’le şakayla karışık siyasi tartışmalarını, düzenli okuduğu Milliyet gazetesini, çaya düşkünlüğünü, yediden yetmişe herkesle iletişim kurma yeteneğini hiç unutmayacağım.

Çocukları Gürbüz, Güliz ve Filiz her zaman sevgi ile hatırladıkları babalarının eksikliğini bizlere akraba canlısı, samimi yaklaşımlarıyla hissettirmemeye çalışıyorlar.

En büyük halam sevgili SYNDUKH
Makbule sağlıklı ve uzun bir hayat çocuklarınla, torunlarınla, akrabalarınla hep senin olsun.

Erken denilebilecek bir yaşta aramızdan ayrılan BLANE Cahit, umarım mekanın Cennet olur, seni hep sevgi ile hatırlayacağız.

 

.....
BLANE Cahit Mermer

.........

.....
SYNDUK Makbule Mermer

.........

............


iletisim@akcakent.org

............

.................