.

..............................
...................
............
............
............
BATIRIKO (KARTH) Fatma Akgün Utku
SYNDUKH Ergün Utku
........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............

............

1955 - 14 Nisan 2008

O çok kalabalık bir sülaleye oldukça küçük bir yaşta gelin olarak geldi. Tüm sülalenin güvercini, iyilik meleği oldu.

Asalet ile alçak gönüllülüğün bir arada olduğu, gerçek Adigeliğini -aslında insanlığın ne demek olduğunu hepimize gösterdi. Tüm bunları kibar tavırları, samimiyeti, fedakarlığı, çalışkanlığı ile tüm çevresine, onu tanıyan herkese göze batmadan öğretti.

Oldukça genç denilebilecek bir yaşta 1988 yılının Haziran ayında eşi (amcam) SYNDUKH Mecit Utku’yu kaybetti. İki küçük erkek çocuğunu sonsuz sevgisi ile, okuttu, iyi Çerkes evlatlar olarak yetiştirdi. Açıkça ismiyle tek bir kere bile hitap edemediği SYNDUKH Mecit’i aniden kaybetmesinin ardından iki oğlu annelerinin en büyük dayanağı oldular.

Kısacık yaşamına bunca iyilik, erdemlilik, hizmet, güzellik ve zarafeti nasıl sığdırdığını düşününce aramızdan ayrılışının gerçekten de çok erken olduğunu düşünüyorum.

Ankara Kafkas Derneği’nin dans topluluğunda çalıştığımız 90’lı yıllarda evine 50-60 kişi gecenin bir yarısı gittiğimizde gülümsemesi ve sevecenliğinde ufacık bir azalma olmadan, bizimle daha da bir şakalaşıp, eğlenerek bir sürü gence defalarca, hangi arada yaptığını anlamadan, lokuma (haluj) kızartıp, halive-halvane ile karnımızı doyurduğunu daha dün gibi hatırlıyorum. O’nun evindeki zexesler hep samimi ve keyifliydi. O’nun evi herkese sonuna kadar açık bir haçeş, sığınak olmuştur her zaman. Mutfağının bereketi de tıpkı kalbinin iyiliği gibi sonsuz ve tükenmezdi.

Gençlerle genç olmasını hep bilmiştir. Bizi kırmayıp onca hizmetinin arasında bizimle Adige Ceug’ de yapmışlığı çoktur. Senden sonra çok sevdiğin ''Ağlatan Kafe’'yi tekrar nasıl dinlerim bilmiyorum.

Güzel yürekli, tüm sülalenin iyilik meleği Guaşenisemiz seni hiç unutmayacağız ve hep sevgi ile hatırlayacağız.

Pek erken sonlanan ömürleriniz doyamadığınız çocuklarınıza eklensin.

Mekanın Cennet olsun.

Üçüncü oğlun SYNDUKH Ergün Utku...
 

.....
SYNUDUKH Mecit Utku - BATIRIKO (KARTH) Fatma Akgün Utku

............

.....
SYNUDUKH Mecit Utku - BATIRIKO (KARTH) Fatma Akgün Utku
SYNUDUKH Fatih Utku - SYNUDUKH Aytekin Utku

.........

............


iletisim@akcakent.org

............

.................