...................
...................

II. DÜNYA SAVAŞI KAHRAMANLARI ANILDI
Haber Merkezi
Adige Mak, 16.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
 
...................
Adıgey'in faşit Alman işgalcileri topraklarından kovarak, özgürlüğünü kazanmasının 65. yıl dönümü münasebetiyle dün Dahovske stanitsasında bir anma tören düzenlendi. Tören öncesi katılımcılar, 16 Ocak 1943'te Adıgey'in özgürlük mücadelesinin başladığı yere dikilen anıta ile Alman işgalcilerin Eylül ayından Aralık ayına kadar 400'den fazla vatandaşımızı öldürdüğü yere yürüyerek çelenkler bıraktılar ve zorlu ayları bir kez daha hatırladılar.

Maykop rayonu başkanı Yevgeniy Kovalev, düzenlenen anma töreninde 2. dünya savaşı gazilerine yönelik yaptığı konuşmasında, "Bugün Adıgey'de yaşayan insanlar için hem mutlu hemde hüzünlü bir gün. Ülkemiz insanlarının barış ve huzurlu yaşamaları için, canlarını feda eden kahramanları unutmadan, aramızda bulunan gazilerimize saygı duyarak, gelecek nesillere onların birer örnek olması için çalışmak ana vazifemizdir." dedi.

Ulusal sorunlar,diaspora Adıgeleri ile ilişkiler ve Basın-Yayın Enformasyon Komitesi Başkanı P’at’ıkho Aslan, A.C. Başkanı Thak'uşıne Aslan, Başbakan Vladimir Samojenkov ve Bakanlar Kurulu adına gazileri kutlayarak bir konuşma yapan Aslan, "Adıgey'de yaşayan farklı ulusların sergilediği kahramanlık ve aralarındaki birlik sayesinde askerlerimiz zafer kazanarak, vatanımızın özgür ve barış içinde olmasını sağladı. Bugün gençlerimizin vatan sevgisiyle eğitilmelerinde, örnek aldıklarımız sizlersiniz, değerli gazilerimiz. Dileklerinizin gerçekleştiği sağlıklı bir yaşam diliyorum." dedi.

Anma töreninde A.C. Parlamentosu milletvekili Yevgeniy Salov ve Adıgey Gaziler Birliği Başkanı Genrih Bartaşuk'da birer konuşma yaptılar. Tören sonunda Dahovske stanitsasınındaki anıtına yürüyen katılımcılar, anıta çelenkler bırakarak töreni noktaladılar.