...................
...................

A.C. GÖÇMEN BÜROSU 2007 YILINI DEĞERLENDİRDİ
Haber Merkezi
Adige Mak, 17.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
 
...................
A.C. Göçmen Bürosu 17 Ocakta, yıl sonu değerlendirmelerine yönelik bir basın toplantısı düzenledi. Üzerinde çalıştıkları ana konulara değinilen toplantıya; A.C. Göçmen Bürosu Başkanı Aleksandır İvaşin, yardımcısı Şewcen Ruslan, farklı büroların başkanları Mamıy Yure, Sergey Duşin ve İrına Koroleva katıldılar.

Aleksandır İvaşin yaptığı açılış konuşmasında böyle bir toplantıyı ilk kez yaptıklarını belirterek, bölge bürosunun hiç bir yere bağlı olmadan sadece 2 yıldır görev yapıyor olmasına rağmen, somut gelişmeler kaydedildiğini ve yurt dışına çıkış ve giriş yapanların hukuki sorunlarının aşılmasının ana görevleri olduğunu ifade etti.

Şimdiye kadar Göçmen Bürosunun kendine ait bir binası yoktu, şehrin değişik yerlerindeki bürolarda görev yaptılar. Yakın zamanda yeni bir binaya kavuşan Göçmen Bürosu teknik açıdan da iyi bir donanım sahibi oldu. Kendine ait 4 aracı bulunan büronun, geçen yılki çalışan sayısı 11 kişi daha artarak 77 kişeye ulaştı.

Yapılan değerlendirmeler incelendiğinde, yurt dışına çıkanların sayılarının artttığı görülüyor. 2006 yılında 4806 kişiye, 2007 yılında da 5560 kişiye pasaport verildi. R.F.'na dönüş yapan ve R.F. vatandaşlığına geçenlerin sayısıda arttı. 2006 yılında düzenlenen 860 evrak sayısı, 2007 yılında 1988'e ulaştı.

Dış ülkelerden gelen kişilere yönelik federal kanunlar sürekli değişiyor. Bu kanunların uygulanması, yeni pasaportların nasıl verileceği gibi konular göçmen bürosu çalışanları tarafından takip ediyor. Geçen yıl, dış ülkelerden gelenlere yönelik ana sorun olan bu kişiler hakkında bilgi toplanması ve bu bilgilerden doğru yararlanılması konusu çözüme kavuşturulmuştu.