...................
...................

ZEKHOŞNIGH'IN YENİ SAYISI YAYINA HAZIRLANDI
Haber Merkezi
Adige Mak, 23.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
 
...................
"Zekhoşnıgh" dergisinin 2007 yılında yayınladığı 4 sayısının elimize ulaştığı bir kaç gün oldu. Yayın hayatına 1924 yılında başlayan dergi, geçen yıl 83. yılını doldurdu. Bu yıl dergi 750 adet basılacak. Derginin sorumlu sekteri Seauh Fatim ile "Zekhoşnıgh" dergisine yönelik kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Seauh Fatim: Son sayıda Meşbeş'e İshak'ın "Ayşet" isimli romanından bölümler yer almaya devam ediyor. Yayınladığımız bu bölümlerin okuyucular tarafından beğeni ile okunduğunu belirtmek istiyorum. İnsanların "bu sayıda da yer alacak mı?" diyerek bize telefon etmeleri bunun göstergesidir.

Yeni sayıda Hakhune Zareme'nin öyküleri yer alıyor. Günümüz Adıge literatüründe bu tür öyküler yazan bayan olmadığını göz önüne alındığında, Zareme'nin çalışmalarının değeri daha iyi anlaşılıyor. Begh Nurıy'nin 70. doğum gününe bianen Xhut Kazbek'in hatıraları, Meşfeş'u Necdet'in topladığı Türkiye'de bestelenen şarkılardan bazıları, Şeş'e Aslan'ın hikayelerinden alıntı yapılarak kurgulanan "Kırmızı Aslan, Boz Aslan" isimli küçük çocuk piyesi ve başka yazılarda dergide yer alıyor.

Yeni yılın ilk sayısını hazırlayarak, yayınevine teslim ettik. Bu günlerde basım çalışmaları devam ediyor.

İmkanlar dahilinde dergiyi günümüz yaşantısına uygun olarak düzenlemeye çalışıyoruz. Bu bağlamda derginin girişinde Neghuçu Hamed'in ülkemizde yaşanan değişiklikleri konu edindiği "Demokrasinin Kökü Federalizm" isimli yazısına yer verdik.

Yazarlarımızın doğum günlerine yönelik yazılar dergide bu yılda yayınlanmaya devam edecek. Filoloji Bilimleri Doktoru Mamıy Ruslan'ın Lhewusten Yusuf'un 95. yaş gününe yönelik yazdığı hatıralar okurların beğenisine sunuldu.

Adıge Mak: Yeni yılda dergiyle ilgili beklentileriniz nelerdir?

Seauh Fatim: Yetenekli genç yazarların bize daha çok yazı yazmasını, yazıların daha kısa olmasını ve yazılarını hayata daha yakın olarak kurgulamalarını istiyorum.

Adıge Mak: Dileklerinin gerçekleşmesini dilerim.