...................
...................

ADIGE XASE'DE YOĞUN GÜNDEM
Haber Merkezi
Adige Mak, 23.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
 
...................
Adıgey Cumhuriyeti sivil toplum kuruluşlarından Adıge Xase'nin 18 Ocakta gerçekleştirdiği genişletilmiş toplantısında ulusal konular ele alındı. Adıge Xase Başkanı Ç'ırgh Ashad ve Dünya Çerkes Birliği Başkan Yardımcısı Ghuç'el'ı Nalbiy konuşmalarında, 2 Martta yapılacak olan Rusya Federasyonu Başkanlık seçimi, Maykop Belediye Başkanı seçimlerine değindiler. Mart ayında yapılacak seçimlerde aynı zamanda Parlamentodan ayrılan milletvekillerinin yerlerine geçecek yeni milletvekillerinin seçimleride yapılacak.

Rusya'da yeni seçilecek Devlet Başkanının nasıl bir ulusal politika izleyeceği, Adıgey Cumhuriyeti'nin Krasnodar Kray'a bağlanması konusunun Moskova'da yeniden gündeme gelme olasılığı ve Adıgey Cumhuriyeti yeni Parlamanto Başkanın kim olacağı konuları insanları endişeleniyor.

Devlet başkanlarının Rusya tarafından değiştirilmesinden dolayı Adıgey Cumhuriyeti'nin devlet statüsünde geriye doğru bir düşüş söz konusu değil. Toplantıda konuşma yapan Hapeye Arambıy, Ghuç'el' Nalbıy, Wojj Askerbıy, Yemıj Ruslan, Açumıjju Yusuf, Kuşü İbrahim, Worden Murat, Nexeye Aslan ve Dzewkhoj Zawur; Adıgey'de yaşayan farklı uluslar arasındaki kardeşliğin pekiştirilmesi, insanların yaşam koşullarının daha iyi bir seviyeye getirilmesi gibi konularla Adıge Xase'nin ilgileneceğini ifade ettiler.

Toplantıda Adıge Xase'nin gelecek olağan toplantısının ilk olarak Nisan ayında yapılması kararlaştırılmasına rağmen, ülkede büyük politik öneme sahip işler ile yoğun olarak ilgilendiklerinden dolayı, Adıge Xase'nin toplantısının ne zaman yapılacağı henüz tam bir karara bağlanmış değil.

23 Ocakta Adıge Xase, gündemdeki güncel konuları ele almak üzere Parlamento milletvekilleri ile bir görüşme gerçekleştirecek.