...................
...................

ADIGEY'DE İLAÇ SIKINTISI
Haber Merkezi
Adige Mak, 23.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
 
...................
Adıgey'de üçretsiz ilaç hizmetinde geçen yıl bir çok sorun yaşandı. Ücretsiz ilaç hizmetinden yararlanan kişilere artık ilaçları bölgeleri tarafından temin edilecek. Ancak gerekli maddi kaynağın çoğu federal bütçeden sağlanıyor. Sağlık Bakanlığına göre 2008 yılında da mevcut durumda bir iyileşme beklenmiyor.

A.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı Tatyana Polyanskaya'nın ifadesine göre, 2008 yılında cumhuriyette yaşayan 10665 kişiye doktor reçetesi ile ücretsiz ilaç verilmesi gerekiyor. Verilecek bu ilaçların tutarı 120 milyon Ruble olmasına karşı ellerinde sadece 56,9 milyon Ruble bulunuyor. Bu durum, bu yılda hizmetten yararlanan hak sahiplerinin gerekli ilaçları yeteri kadar temin edemeyeceklerini gösteriyor. Çünkü bu programa dahil olan hastalara oldukça pahalı ilaçlar gerekiyor. 2008 yılı cumhuriyet bütçesinden bu programa para aktarma imkanı da yok.

Tatyana Polyanskaya, bu yılın ilk 3 ayında 11673,1 Ruble tutarındaki ilacın cumhuriyete getirilmesi için başvuruda bulunduklarını söyledi. 21 Ocak itibariyle 588 adet farklı tür ilaç gönderildi. Bu istenilen ilaçların %89,5'ine tekabül ediyor.

Federal sağlık ve sosyal güvenlik acentesinin düzenlediği müzayede sayesinde, Adıgey'e 18055,2 Ruble tutarında 23 çeşit ilaç tahsis edildi. Acente Bölge eczanelerine 9,5 milyon Ruble değerinde ilaç gönderdi. 21 Ocak itibariyle bedelsiz ilaç verilen eczanelere gelen 3788 reçete sahibinden, 1896'sına ilaçları teslim edildi. Hali hazırda 1892 reçete bekliyor.

Ücretsiz ilaç hizmetinde yaşanan aksaklıklardan dolayı belirlenen bazı cumhuriyet programları Bakanlık tarafından askıya alındı. Bu programlara harcanacak 3,7 milyon Ruble ile şeker hastalarına gerekli ilaçlar temin edilecek.