...................
...................

YILIN ADAMI 'YEŞIGOWO SEFERBIY'
Haber Merkezi
Adige Mak, 25.08.2007

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
 
...................
Rusya Federasyonu'nun Bryansk bölgesinde Adıgey Cumhuriyeti emektar antrenörü Yeşıgowo Seferbıy 2007 yılı 'Yılın Adamı' ödülüne layık görüldü. 'Naş Bryansk' isimli internet gazetesi okuyucuları tarafından 'Yılın Adamı" seçilen Seferbıy, iki yıl Bryansk futbol takımı Dinamo'da teknik direktörlük yaptı. İlk yıl Dinamo'nun 1. ligde kalmasını sağladı. İkinci yıl ise Dinamo takımına Rusya Kupasında yarı final oynattı.

Dinamo'nun Bryansk stadyumunda oynadığı maçlarda trübünlerde boş yer bulmak zor oluyordu. Devlet yöneticileri ve sıradan vatandaşların futbola yoğun ilgi duymaları ve bu derece sevmelerinin tek sebebi olan Yeşıgowo Seferbıy, " Böyle bir övgüye layık görüleceğim hiç aklıma gelmedi. Olimpiyat şampiyonu Larisa Kurnika ve bölgenin ünlü şahsiyetlerinin önlerinde yer alacağımı nerden bilebilirdim ki! " dedi.

Yarışma için seçilen 10 kişiden en çok Bryansk bölgesi politikacıları ve kültür emekçileri; Vali Nikolay Denin, aktif politikacı Yekayerina Lahova, rejisör Larisa Sadilova, R.F. Devlet Duması Milletvekili Vasiliy Şandıbin'in isimleri telaffuz ediliyordu.

Seferbıy yakın zamanda Lipetsk'in 'Metallurg' takımına teknik direktör olarak transfer edildi. 'Metallurg' ikinci ligde oynuyor. Önümüzdeki yıl takımı birinci lige çıkarma görevi verilen Seferbıy, takıma Filippenke, Alekseev, Markov, Lujnikov, Kutin gibi tecrübeli futbolcuları aldı.

Ünlü teknik direktör vakit buldukça memleketine gelip, yakınları ve arkadaşları ile görüşüyor. Layık görülen övgünden dolayı kendisini kutluyor, spor hayatındaki büyük başarılarının devam etmesini ve Nart gibi uzun ömürlü olmasını diliyoruz.