...................
...................

ADİGE TARİHİ, GELENEK VE GÖRENEKLERİNİ TANITACAĞIZ
Haber Merkezi
Adige Mak, 04.02.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
2014’te Soçi’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları Adıgey’de sıkça sözü edilen konulardan biri olarak gündemde yer alıyor. Bunun sebebi daha çok olimpiyatların tarihi Adıge topraklarında yapılacak olması. Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığında geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda, olimpiyat oyunları kültür etkinliklerine Adıgey’in nasıl katılabileceği konusunda bir ön değerlendirme yapıldı. A..C. Kültür Bakanı Lhetser Adam, ‘İslamey’, ‘Nalmes’ ve diğer sanat topluluklarını Soçi’ye gönderebileceklerini, Başkan Thak’uşıne Aslan’ın olimpiyat oyunlarına yönelik cumhuriyette yürütülen faaliyetlerde kendilerine yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti.

Adıgey müzelerinde bulunan Adıge tarihi ve cumhuriyetin kuruluşunu anlatan eserler ve resimleri olimpiyat günlerinde farklı mekanlarda sergileme imkanı olacak.

Eski Adıgeler’in yaşam şekillerini anlatan gelenek-göreneklerin günümüz ve tarihi seyrine uygun şekilde sergilenmeleri için Maykop’a bir Adıge evi yapılması ve evin etrafına restoranlar, dinlence yerleri, demirhane, müzeler, spor ve kültür mekanları ve farklı bir çok şeyin kurulması düşünülüyor. Bu fikre öncülük edenler, usta ressam Bırsır Abdullah ve başkalarının konuya bakış açıları hakkında okuyucularımızı bilgilendireceğiz.

Toplantıda ayrıca, kültür ve sanat çalışanları; Xhot Zawur, Nexeye Aslan, Khule Amerbıy, Zıha Melayçet, Çundışk Nurıyet, Nikolay İvançenke, Beste Azamet, Khule Muhammed, Suleyman Yunus gibi isimlerde birer konuşma yaparak, düşüncelerini dile getirdiler.

Nexeye Aslan, olimpiyatların yapılacağı yere seçkin bir Adıge evi kurulmasının daha iyi olacağını, orada ulusal yiyeceklerin hazırlanabileceğini, Adıgey müzelerinde bulunan önemli tarihi eserler, sporcuların ödül ve madalyaları sergilenebileceğini belirterek, Adıge sofrası hizmete açıldığında, Adıge düğünü ve çeşitli konserler düzenleyebileceklerini ifade etti.