...................
...................

ADİGEY'DE "TERMAL SULARI" KONUSU ELE ALINDI
Haber Merkezi
Adige Mak, 27.02.2008

Çeviri: Cevdet Yıldız

                         
...................
...................
Fransız jeoloji kuruluşu CFG firması temsilcileri bu yakınlarda, Adigey Cumhuriyeti (AC) dağlık güney rayonu Maykop'taydılar. Eric Lan ve Trenaux Erve ile Rusya'nın BRFG jeoloji firması temsilcisi Yuriy Rijenkov'un rayona geliş nedeni, Tulski beldesindeki (selo) "jeotermal su kaynaklarını" incelemek içindi. Konukları, Maykop rayonu yerel yöneticisi Yevgeniy Kovalev karşıladı.

Fransız konuklarla birlikte,Kuzey Kafkasya "Neftegazgeoterm" enerji firması jeolog ve mühendisleri,AC Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı üst düzey temsilcileri, ayrıca AC Yeraltı Kaynaklarını, Yeraltı Varlığını ve Doğal Çevreyi Koruma Kurumu temsilcileri de toplantı ve incelemelerde hazır bulundular. Toplantıya katılanlar termal sulardan daha fazla ve daha verimli bir biçimde yararlanma konuları üzerinde durdular.

AC Yeraltı Kaynaklarını Değerlendirme Kurumu Başkanı L. Korineviç'in açıklamalarına göre, Fransız jeologlar bu konuda sınırlı bir yardımla yetinmeyerek, bilgi ve deneyimlerini paylaşmayı, ellerinden gelecek her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirttiler. Termal sulardan daha fazla verim elde etmek için yeni teknolojiler gerekiyor. Bunun için de birlikte çalışma sözü verdiler. Benzeri projelerin Krasnodar Kray'da da yürütülmekte olduğunu açıkladılar. Bütün bu projeleri yaşama geçirmek için devlet desteği gerekli. Dikkatlerin bu noktaya çekilmeye çalışıldığı açıklandı. 20 yıldan uzun bir süredir Maykop rayonunda termal (sıcaksu) kaynaklarından yararlanılıyor.Ancak kapasitenin sadece % 30'u değerlendirilebiliyor.

Sağlanan bu kısıtlı enerji de "Raduga" (ZAO) adlı kuruluşça işletilen bazı seraların ısıtılmasında (örtü tarımında) kullanılıyor. Termal suları yarar yanında, zararlara da yol açabiliyor. Örneğin fazla tuzlu olduklarında demir boruları çürütebiliyorlar. Uzmanlar yeni teknolojiler yardımıyla zararın azaltılabileceğini belirttiler.Ama bu iş için para ve devlet yardımı gerekiyor.