...................
...................

ADİGE MAK 85. YILINI KUTLUYOR
Haber Merkezi
Adige Mak, 04.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigey Cumhuriyeti resmi yayın organı ‘Adige Makh’ gazetesinin yayın hayatına başlamasının 85. yılı münasebetiyle Tewçöj rayonunda bir kutlama töreni düzenlendi. Kutlamaya Tewçöj rayon başkan yardımcısı Carmekho Yure, Kültür Merkezi Başkanı Napts’ekho Ruslan, Gaziler Birliği Başkanı Nemıt’ekho Yure, Rusya Federasyonu saygın bilim çalışanı, filoloji bilimleri doktoru, profesör Tharkhoxho Yunus, tarih bilimleri doktoru, profesör Becene Murat, gazete çalışanları ve okuyucular katıldılar.

Ulusal gazeteye yönelik olarak Penejjıkhuaye kültür evinde düzenlenen toplantıyı Carmekho Yure açtı. Rayon başkanı Xhut Tewçöj adına gazete çalışanlarını kutlayarak, dilimiz, kültürümüz, güzel yaşam şekillerimize değer vermek ve tarihimizi korumak için ulusal gazetesinin büyük önemi olduğunu belirten Yure, gücü ve imkanı nispetinde gazeteye ileride de yardımcı olacağı konusunda katılımcılara güven verdi.

Ardından konuşma yapan ‘Adige Makh’ gazetesi baş redaktörü Derbe Timur gazete çalışanları ve rayon yönetimi arasında iyi bir ilişki olduğunu söyleyerek, yıllardır cumhuriyet genelinde ulusal gazetenin en çok Tewçöj rayonunda okunduğunu ve her abonelik döneminde gazete okurlarının sayısını arttırarak ileriye doğru yol almalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Timur, bu başarıda rayon başkanı, iş adamları, rayon yönetim ve idare merkezi çalışanları ve rayon sakinlerinin büyük katkıları olduğunu ifade etti.

‘Adige Makh’ gazetesinde görev yapan Tharkhoxho Yunus, Becene Murat, gazetesinin dostları Beretere Asker ve Nemıt’ekho İbrahim de toplantıda bire konuşma yaparak, binlerce kişinin ilgiyle okuduğu Adige gazetesinin sahip olduğu kazanımları arttırarak, yayınlarına devam etmesini temenni ettiler.

L’exhusejj Haceretbıy ve Khazene Yusuf ise konuşmalarında gazetenin başarılarının yanında, mevcut sorunlara da değindiler. Ulusal gazete için düzenlenen kutlama töreni rayon sanat topluluğu ve öğrencilerin hazırladığı konser programı ile sona erdi.