...................
...................

HADEGHEL’E ASKER’E BİR ÖDÜL DAHA
Haber Merkezi
Adige Mak, 04.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Rusya Federasyonu Yazarlar Birliği, Hadeghel’e Asker’e törenle bir ödül daha verdi. Dünya Adige Bilimler Akademisi ve Avrupa Kafkasaloglar Birliği üyesi, Adigey Cumhuriyeti Ulusal Şairi, Rusya’nın saygın kültür çalışanı, Adigey Cumhuriyeti devlet ödülü sahibi , Adigey’in saygın bilim çalışanı, filoloji bilimleri doktoru Hadeghel’e Asker, geçtiğimiz günlerde ‘Devlet Övünç Madalyası’ ile ödüllendirildi. Bu ödül, Adige ulusunun karşısında kendisinin edindiği kazanımlara ülkenin verdiği değerin delilidir.

Bugünlerde bitmez tükenmez enerjisiyle çalışan bilim adamı ve şairin dostları, çalışma arkadaşları, farklı yerlerde yaşayan meslektaşları onu kutluyor.

Hadeghel’e Asker 85 yıl önce Krasnogvardeyske rayonunun Hatıkhuaye köyünde doğdu. Savaşa katıldı. 1957 yılında Adigey Devlet Öğretmen Enstitüsünü bitirdi. 1960 yılında Gürcistan Bilimler Akademisi’nde master yaptı. 1991’de filoloji bilimleri doktoru oldu. 1946 yılının Mart ayından itibaren Hadeghel’e Asker, Adigey Bilim-Araştırma Enstitüsü’nde (şimdi Sosyal Bilimler Enstitüsü) görev yapıyor.

Hadeghel’e Asker’in dünya çapında tanınmasına sebep olan ‘Nart Destanları’ üzerine yaptığı çalışmalardır. Nartalogun 7 ciltlik bu eseri dünya bilim tarihinde büyük öneme sahip. 1997 yılında yayınlanan ‘Ulusun hafızası, Nart Destanlarının kökeni’ isimli eseri önemli bir çalışmadır.

Nartalog, bilimin yanında Adige edebiyatında da büyük çalışmalara imza attı. 1940 yılından itibaren eserleri yayınlanıyor. Başlıcaları ‘Yüreğin Türküsü’, ‘Aydınlık Günler’, ‘Köyüm’ ve ‘Adige Kızı’ olmak üzere 20 şiir kitabı Adigece ve Rusça olarak yayınlandı.

Bugün Askeri kutlayanların arasında bizde varız. Adige bilim ve edebiyatına daha pek çok katkılar yapması dileğiyle kendisine sağlıklı bir yaşam diliyoruz.