...................
...................

ADİGEY CUMHURİYETİ'NİN SAYGIDEĞER İNSANLARI!
Haber Merkezi
Adige Mak, 05.03.2008

Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
...................
Değerli hemşehrilerim!

Adigey Cumhuriyeti'nin Anayasa Günü nedeniyle sizleri kutluyorum.
Bir Anayasa'ya kavuşmakla, değişik kökenli hemşehrilerimizin yaşadığı Adigey'in yaşamında ya da Rusya Federasyonu üyesi egemen cumhuriyetlerden biri olan bizim cumhuriyetimizin devlet yapısında, tarihsel önemde ileri ve kalıcı adımlar atmış olduk. Halkımızın tarihler boyunca getirmiş olduğu zenginliklerimiz ve yaşamımızda gerçekleşmekte olan bütün kazanımlarımız artık anayasal koruma altındadır. Anayasamız ulusal güç kaynaklarımızın birleştirilmesinde, barış ve esenlik dolu yaşamımızın sürdürülmesinde ve birlikteliğimizin pekiştirilmesinde, dayandığımız güvencelerden biridir.

Değerli hemşehrilerim,içten dileklerimle hepinize sağlık,barış ve mutluluk içinde bir yaşam sürdürmenizi, Adigey Cumhuriyeti ile hepimizin ortak bir ülkesi olan Rusya'yı geliştirme yönlü çalışmaların daha da yoğunlaştırılmasını dilerim!


Ruslan HACEBIYEKO
Size değer veren Devlet Duması (Rusya Alt Meclisi) üyesi (milletvekili)
ARTIK KAYGILI DEĞİLLER

Bahar geldi. Irmaklar kabarıyor.Her yıl cumhuriyetimizin değişik köşelerinde suların taşıp zarar verdiği bilinen şeylerden. Şevgen rayonumuz (ilçe) su taşkınlarının en fazla görüldüğü bir yöremiz. Ama artık, sele karşı koruma önlemleri alınmış bulunuyor. Hatığujıkoy köyü ile çevresini su baskınlarından korumak için Farz ırmağı boyunca 29 km uzunluğunda beton setler inşa edildi.

Şevgen rayonu halk sağlığı ve sosyal afetler kuruluşu şube müdürü Nurbıy MERETIKO'nun söylediğine göre, bugünlerde ırmakların akıttığı su miktarlarında (debi) bir artma durumu yok, bu bakımdan bir tehlike de sözkonusu değil.

"Şubat ayında yağmış olan kar,büyük çapta erimiş durumda, bazı yağışlarla karşılaşıldı,ama sular yükselmedi" diyor diğer bir ilgili kişi olan Ruslan. "Dağlardaki karlar eriyorlar ve dağlardan sular iniyor.Ama bir sel felaketi beklemiyoruz.Bazı bentlerde zararlar görülse bile,buraları derhal kontrol altına alınacak ve konutların zarar görmeleri önlenecek.
Toprak kuru,ne denli yağsa bile, toprak suyu emer. Bu nedenle kaygılanmıyoruz. Bir tehlike olasılığına karşı, ırmaklardaki su düzeylerini sürekli izliyoruz".

Hapaçev ve Kirov mezralarında (къутыр)*; birkaç evlik küçük Rus yerleşmelerine Adigelerin verdiği ad-ç.n.) yaşayanlar birkaç yıldan beri selle karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Aynı biçimde Pşıçev ve Hatığujıkoy köyleri de (къуаджэ)** ırmak boyunca uzayan setlerle koruma altına alınmış bulunuyorlar.

Hava koşulları değişkendir,pek güven olmaz.Olası bir felakete karşı rayon yönetimi gerekli önlemleri almış bulunuyor***.

Aslanguaş Ş'AVKO

Kaynak:Adıge maq (6.03.2008,internet),Çev.Cevdet Yıldız
*Birkaç evlik küçük Rus yerleşmelerine Adıgeler "kutır/къутыр" diyorlar.
**Adıge köylerinin büyüklerine "kuace/къуаджэ",küçüklerine "hable" deniyor.Ama büyüyen hable,adını sürdürebiliyor.Örneğin,7 bin nüfuslu "Koşhable" ya da 4 bin nüfuslu "Hakurnehable" gibi.Ruslar Adıge ve diğer Kafkaslı köylerine "avul" diyorlar-ç.n.
*2002 yılında büyük bir sel felaketi yaşanmıştı-ç.n.
ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELİNDİ

"Adıge maq" gazetesinin 85.kuruluş yılı nedeniyle Maykop'ta,Adıgey Devlet Üniversitesi'nin Adıge Filoloji ve Kültürü Fakültesi'nde 5 mart 2008 günü bir toplantı yapıldı.
Toplantıya "Adıge maq" gazetesi yeni yönetmeni Timur DERBE,gazetenin sorumlu sekreteri (yazı işleri müdürü) Huseyn HURME,muhabir Saniyet DZIBE,fakültenin filoloji ve gazetecilik bölümleri öğrencileri katıldılar.
Toplantıyı filoloji bölümü öğretim üyelerinden Nuriyet HUAJ yönetti.
İlk sözü gazete yönetmeni Timur Derbe aldı ve gazetecilik mesleğini seçmeyi düşünen öğrencileri gazetede çalışmaya çağırdı.Yönetmen,bir yarışma anlayışı içinde,20-25 yaş arası gençlerin "Adıge maq" gazetesinde çalıştırılabileceklerini söyledi.
Huseyn Hurme,gençlerin anadilini iyi öğrenmelerinin gerekli olduğunu,anadilini iyi öğrenmeden ulusun varlığının da korunamayacağını belirtti.Ayrıca "Adıge maq" gazetesinin katetmiş olduğu zorluklarla olu uzun tarihsel yolculuğu anlattı,bu arada kendisinin de karşılaşmış olduğu zorlukları da belirtti.
So konuşmayı yapan Saniyet Dzıbe ise,gençlerin gazeteye yazı yazmalarını istedi.

Anjel DAVTE

Kaynak:Adıge maq (6.03.2008,internet), Çev.Cevdet Yıldız