...................
...................

KHARDENGHUŞE ZERAMUK ANSİKLOPEDİ GİBİ
Haber Merkezi
Adige Mak, 12.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Kardeş cumhuriyetimiz Kabardey-Balkar’ın drama sanatçısı, yazar Khardenghuşşe Zeramuk 90 yaşına bastı. Sanatçı için düzenlenen kutlama toplantısına Adıgey Cumhuriyeti Devlet Akademi Dans Topluluğu ‘Nalmes’ in sanat şefi, Rusya’nın saygın sanatçısı ve Adigey ulusal sanatçısı Khule Muhammed’de katıldı.

Khule Muhammed:
A.C. Kültür Bakanı Lhetser Adam’ın talimatıyla Nalçik’e gitmiştik. Rusya’nın saygın sanat çalışanı A. Hanexhu müzikal tiyatrosu sanat şefi Süleyman Yunus ve ‘JJıw’ müzik topluluğu da grubumuzda yer aldı. Kabardey-Balkar müzikal tiyatrosunda gerçekleştirilen toplantıya bilim adamları, kültür çalışanları ve ulusal kültür ile ilgili kişiler katıldılar. Karaçay-Çerkessk, Abhazya ve başka cumhuriyetlerden gelenlere de rastladık.

Kardeş cumhuriyetimizin devlet başkanı Khanekho Arsen ve diğer yöneticiler sanatçıyı kutladılar.

Adige Mak: Khardenghuşşe Zeramuk Rusya Devlet Tiyatro ve Sahne Sanatları Akademisini (GİTİS) bitirdi. Folklor ile alakalı Nart Söylenceleri toplayan sanatçı, kültür ve ulusal şarkılara yönelik değerli eserlere imza attı.

Khule Muhammed: Sanatçı canlı ansiklopedi kabul edilerek, kendisine samimi sözler söylendi. Biz Adigey’den katılanlarda onu kutladık, ‘JJıw’ müzik grubu toplantıda şarkılar söyledi.

Adige Mak: Sayın Muhammed, kültür ve sanat çalışanı soydaşlar Nalçik’te bir araya geldiler. Hangi konular üzerine konuştunuz?

Khule Muhammed: Ünlü dans topluluğu ‘Kabardinka’nın sanat şefi Atebıy İgor ve Abhazya’dan gelen katılımcılar ile sohbet ettim. Konserler düzenlediklerini, topluluğun dış ülkelerdeki etkinliklerinin daha iyi olmasını sağlayacaklarını söylediler. Ayrıca programlarımızda yaptığımız değişiklikler, genç sanatçıların kendilerini geliştirmeleri için onlara vakit ayrılması gerektiği gibi konulardan söz ettik.

Adige Mak: Kutlama toplantısı sizde nasıl bir hatıra bıraktı?

Khule Muhammed: Bu gibi toplantılar bizlere okul oluyor. Ulusun övündüğü kişinin çalışmalarına değer vererek, ileride nasıl daha iyi çalışacağımızı ve kardeşliğimizi nasıl pekiştirebileceğimizi düşünüyoruz.

Adige Mak: Düşüncelerinizin gerçekleşmesini diliyorum.

Khule Muhammed: Teşekkürler.