...................
...................

DİASPORANIN ÇOCUKLARI
Haber Merkezi
Adige Psalhe, 12.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Ünlü Adige yazarı, film yönetmeni, bilim adamı ve kompozitör Muhiddin Kandur bir çok roman ve önemli filme imza attı. Onun Hollywood’da (ABD) çektiği filmler değerli ödüllere layık görüldü, romanları ( 12 adet) birkaç dile çevrilerek bir çok ülkede yayınlandı. Güçlü yazarın ‘Kafkasya’ ve ‘Devrim’ isimli romanları adını uzaklara duyurdu. ‘Kafkasya’ romanında 19. yüzyılda Adigelerin yaşayış şekilleri ve onların yaşadıkları kanlı savaşın tarihini anlatıyor. Roman Moskova’da Rusça ve Nalçik’te Adigece olarak yayınlandı.

Yakın zamanda ‘Devrim’ adlı romanın 3. kitabı ‘Diasporanın Çocukları’ yayınlandı. New-York’ta İngilizce olarak yayınlanan kitap kısa zamanda büyük beğeni toplayan eser, Amerika’da geçen yıl yayınlanan kitaplar arasında en çok aranan kitaplardan biri oldu.

‘Diasporanın Çocukları’ adlı roman, diasporada yaşayan Adigelerin yaşantıları ve çalışma hayatları, onların kaybettikleri anavatanlarına olan sevgileri ve bağlılıkları hakkında okuyucuyu bilgilendiriyor. Romanın kaynağını yazarın kendi yaşadıkları ve hatıraları oluşturuyor. Kitapta ayrıca diasporadaki ünlü komutan, diplomat, bilim adamı ve bir çok halk çalışanına ait önemli bilgiler bulmakta mümkün.