...................
...................

ADİGEY’DE ADİGE DİLİ GÜNÜ KUTLAMASI
Yelbeşe Ruslan
Adige Mak
, 17.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adet olduğu üzere, Adigey’de her yıl 14 Mart Adige Dili Günü olarak kutlanıyor. 13 Mart’ta ulusal kütüphanede bir kutlama toplantısı yapıldı. Adigey Devlet Üniversitesi Adige Filolojisi ve Kültürü Fakültesi ile ulusal kütüphanenin öncülüğünde gerçekleştirilen kutlamaya Adigey Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Ali Marıyet, Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Şşewapts’ekho Aminet, Bilim adamları Tharkhoxho Yunus, Ghış Nuh, Bleghojj Zulkarine, Mamıy Ruslan, Çuyekho Ali, Anavatana dönüş yapmış soydaşlarımızdan, uzun yıllardır Adige Ulusu için çalışan şair Yenemıkho Mewlid, Aktiv Dil Öğrenim Merkezi Başkanı Yedıc Mehmet, öğretmenler ve üniversite öğrencileri katıldılar.

Adigey Devlet Üniversitesi Adige Filolojisi ve Kültürü Kürsüsü Başkanı, profesör Haç’emız Mire yönetiminde gerçekleşen toplantıda, Ulusal Kütüphane görevlisi Koşeghu Saçnet bir açılış konuşması yaparak, katılımcılara hoş geldiniz dedi.

Adige Dili ve Literatürüne Adigey’de verilen değer üzerine konuşan Haç’emız Mire, bu konuda katkı sağlayan, dil üzerine çalışma yapan herkese teşekkür etti. Adige Dili yaşadığı sürece ulusunda varlığını sürdüreceğini konuşmasında vurguladı. Daha sonra Adigey Cumhuriyet Lisesi şarkı grubu ‘Aşemez’in söylediği geleneksel şarkılarla toplantı devam etti.

Adige Filolojisi ve Kültürü Fakültesi öğrencileri hazırladıkları programda, Adige (Çerkes) alfabesini oluşturan Bersey Wumar’a yönelik bir sunum yaparak, Adige ulusu için alfabenin önemini konuşmalarında vurguladılar. Aynı şekilde Fakülte çalışanı Tsey Mire Adige yazı dilinin oluşturulması ve analizinde büyük katkılar sağlayan ünlü dilbilimci ǒereşe Zeynep’e yönelik bir bildiri sundu. Xhujj Nurıyet öğrencilerin yazdığı şiirlerin yer aldığı ‘Neplheghu’ isimli dergi üzerine konuştu. Khuyekho Nalbıy’in ‘Adigecem’ isimli şiirini okuyan Adigey Cumhuriyeti Ulusal Sanatçısı Wucıxhu Matıyet dinleyenleri derin düşüncelere sevk etti. Kutlama toplantısı genç şarkı grubu ‘JJıw’ şarkılarıyla sona erdi.