...................
...................

ULUSAL EĞİTİM PROJESİ ÇERÇEVESİNDE
YENİ UYGULAMALAR

Seauh Goşnaghu
Adige Mak
, 18.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigey’de ulusal eğitim projesi çerçevesinde 2006-2007 yıllarında cumhuriyette 164 okula internet iletişimi sağlandı. Onun ardından günümüz standartlarına uygun yeni teknolojilerin eğitim alanında kullanılması ve bu çerçevede belirli standartlara uygun bilgisayar programlarının temin edilmesi konusu geliyor. Bu programlar ve diğer gerekli malzemelerin yer aldığı 52 bin paket R.F. tarafından posta yoluyla okullara gönderildi. Adigey’de 169 okul müdürüne bu günlerde bu paketler teslim edildi.

Bu olaya yönelik dün A.C. Eğitim ve Bilim Bakanı Bedanıkho Ramazan bir basın toplantısı düzenledi. Onun ifadesine göre, ulusal projenin uygulanması için 2 milyar Ruble tutarındaki program giderleri devlet tarafından tahsis edildi. Bugün Rusya okullarının %70’de kullanılan bilgisayar programlarının devlet lisansı yok. Geçen yıl Rusya’da bir okulunun müdürü lisansız bilgisayar programı kullandıklarından dolayı cezai yaptırıma tabi tutuldu. Bu gibi durumların yaşanmaması için şimdi bu adım atılacak.

Program paketi 3 yıllık. Her okula gelen paket 30 bin Ruble değerinde. Bilgisayar programlarının bu yılın ikinci 3 aylık döneminde kurulması gerekiyor. Bakanın ifadesine göre, devletin program üzerinde sahip olduğu hak çerçevesinde okullarda bulunan bilgisayarların yanında öğretmenler evlerindeki bilgisayarlara da bu programları kurabilecekler.

Öğrenciler daha önce bilgisayar olmadan enformasyon eğitimi alıyorlardı. Programları kullanırlarken, durumlarının kontrol edilmesi için bu konuda çalışma yapacak birim de program dahilinde aralıksız görev yapacak.