...................
...................

ADİGEY’DE BAŞKANLAR ZİRVESİ
Haber Merkezi
Adige Mak
, 18.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................
Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Thak’uşıne Aslan dün kabinesine A.C. 1. Devlet Başkanı Carım Aslan’ı davet etti. Başkanların özel bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşme sırasında Thak’uşıne Aslan, R.F. kurucu öznesi olan A.C.’nin kuruluşu ve gelişmesinde Carım Aslan’ın önemli payı olduğunu belirti. Önemle üzerinde durdukları konu kanunların uyumunun nasıl sağlanacağı idi.

Thak’uşıne Aslan, “Uzun zaman önce bir araya gelmeyi planlamıştık. Bundan dolayı görüşme imkanı bulduğunuz için size teşekkür ediyorum. Sahip olduğunuz tecrübe, bölgemizde yaşanan gelişmelere bakış açınız Adigey’in sosyo-ekonomisinin geliştirilmesinde bize fayda sağlayacaktır” dedi.

Carım Aslan yaptığı çalışmalara büyük değer verdiği için A.C. Devlet Başkanı Thak’uşıne Aslan’a teşekkür ederek, devlet ilişkilerinde cumhuriyetin şimdiki başkanının sahip olduğu tutumun yerinde olduğunu belirtti. Bu anlamda da A.C. Devlet Başkanı yetkilerini hükümsüz kıldığı kabul edilen kanunun yeni bir çerçeveye oturtulması konusunda yaptığı uygulama önemlidir.

Adigey’de uzun yıllar görev yaptım. Bu görevin ve Adigey’in temel kritik noktalarını biliyorum. Şahsıma verdiğiniz önem ve iyi tutumunuzdan çok memnunum. Gerekli olduğu taktirde ortaya çıkan farklı sorunlarda size katkı sağlamaya ve sahip olduğum tecrübelerimi sizle paylaşmaya hazırım” dedi.

Başkanlar görüşmede sanayi ve tarımın geliştirilmesi ile ekonominin kalkındırılmasına bağlı konular üzerine fikir teatisinde bulundular. Thak’uşıne Aslan görüşme sonunda “bu ilk özel görüşmemiz olsa da, son olmayacağına inanıyorum” dedi.