...................
...................

ADİGE MAK'IN GURUR GÜNÜ
Seauh Goşnaghu
Adige Mak
, 18.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
...................
...................

Her insanın yaşına uygun olarak ardına baktığında kat ettiği bir geçmişi vardır. Kat ettiği hayat yolundan geriye dönüp baktığında, ulaştığı konumdan geçmişin muhasebesi yapar. Kurumlarda aynı insan gibi, oluşur, işlevsellik kazanır ve bu anlamda da gelişme gösterir. Aynı şekilde gazetemiz de bir insan ömrü kadar yol kat etti. Kazandığı ve hak ettiği yere, zirveye ulaştı. Yayına başladığı 85 yıl oldu.

Bu olayın önemine binaen cumhuriyetimizde kutlamalar yapıldı. Gazete çalışanları rayonlara, şehirdeki okullara, kütüphanelere davet edilerek onurlandırıldılar. Bu kutlamalar geçen Çarşamba günü Adigey Cumhuriyeti Devlet Filarmonisinde yapılan toplantıyla sonlandırıldı.

Uzun yıllardır gazeteyi okuyan sıradan insanlar, eski gazete çalışanları, gazeteye yazı yazan dostları, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkes Cumhuriyetlerinde yayınlanan ulusal gazetelerde ve Adigey rayon gazetelerinde çalışan meslektaşlarımız, rayon yönetimleri temsilcileri, Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri, Adigey Cumhuriyeti’nin 1.Devlet Başkanı Carım Aslan ve diğer misafirler gazeteyi kutlamak için toplantıya katıldılar.

İlk olarak söz alan Adigey Cumhuriyeti Devlet Başkanı Thak’uşıne Aslan toplantının önemini vurgulayarak, içtenlikle gazete çalışanlarını kutladı. Adige Mak’ın bünyesinde oluşan kültürel ve yapısal teamüllerden faydalanmasını ve dirlik içersinde çalışmalarına devam etmesini dileyerek, “ Adigece yayınlanan gazete ulusun aydın bir yapıya ulaşmasına, Adigece’nin kaybolmaması, ona verilen önemin artması ve Adige kültürünün gelişmesine büyük katkı sağladı. Adigelerin sözel zenginliklerinin merkezi haline geldi. Bütün bunların yanında gazete cumhuriyette yaşayan farklı bir çok ulus arasında barış ve karşılıklı anlayışın içinde olmaları için büyük işler başarıyor.

Adige Mak gazetesinin gerçekleştirdiği hedeflerden biride, Nalçik’te yayınlanan ‘Adige Psalhe’ ve Çerkessk’te yayınlanan ‘Çerkes Xeku’ gazeteleri ile beraber üç ayda bir yapılan ortak yayın çalışmasıdır. Adige Mak gazetesinin Kuzey Kafkasya’da yaşayan ulusların bir birlerine yakınlaşmalarında büyük faydası geliyor” dedi.

Başkan konuşmasının sonunda, yazı işleri dokümanlarının düzenlenmesi için gazeteye bir milyon Ruble hibe ettiğini söyledi.

Ardından Adigey Cumhuriyeti Parlamento Başkan Yardımcısı Anatoli İvanov gazete çalışanlarını kutlayarak, uzun yıllardır yazı işlerinde görev yapan Khone Rure, Viyatik Valentine ve Peneşü Aminet’e layık gördükleri parlamento takdir belgelerini takdim etti.

Daha sonra gazetenin baş redaktörü Derbe Timur bir konuşma yaparak, kısaca Adige Mak’ın geçmişini anlattı. Gazetede görev yapmış ve bugün bilimin farklı alanlarında çalışmalar yapanların isimlerini söyledi. Başkanı olduğu grubun yaptığı çalışma üzerinde de kısaca durarak,“Eğer Adige isen bugün Adigece yayınlanan bir gazete olduğu için gurur duyman gerekir. Ona değer verenler var. Bunlardan biri de Meşfeş’üı Necdet’tir. Onun sayesinde gazete internette bir site sahibi oldu ve diasporada yaşayan binlerce Adige gazetemizi okuma imkanına sahip oldular.” dedi.

Adige Psalhe gazetesi baş redaktörü Haş’üıts’e Muhammed, Çerkes Xeku gazetesi baş redaktörü Thaghepsew Wuçujıkhu, Tewçoj ve Krasnogvardevske rayonları, Adigekhale, Makyop yönetim temsilcileri gazeteyi kutlayarak hediyeler verdiler.

A.C. Ulusal Sorunlar,Diaspora Adigeleri ile İlişkiler ve Basın-Yayın Enformasyon Komitesi Başkanı P’at’ıkho Aslan ve Kültür Bakanı Yardımcısı Şşewapts’ekho Aminet de gazete çalışanlarını kutlayarak övünç belgelerini takdim ettiler. Meslektaşımız Yemt’ıl Nurbıy Tewçoj Tsıgho ödülüne layık görüldü.

Ardından katılımcılar ünlü sanat toplulukları İslamey, Nalmes, şarkıcı Nexeye Tamara, Khuyişşekho Sime, Eldere Aydemir, Begh Farine, Neghuçu Seyid, Wcıxhu Vyaçeslav, Baste Eyub, küçük çocuk şarkı topluluğu ‘Şpargalki’ katıldıkları konseri seyrettiler.

Kutlamaya katılan, konser veren ve bizi kutlayanlara Adige Mak’ın adını duyurdukları, değer verdikleri için teşekkür ediyoruz.

Uzun yıllardır kurumda çalışanlar pek çok şeye şahit oldular. Ancak Adige Makh yayına başladığından beri böyle bir kutlama olduğunu kimse hatırlamıyor. Bir yıl öncesinde Derbe Timur’un girişimi ile gazetenin abonelik zamanında ilk kutlama düzenlenmişti. O kutlamadan sonra girişimci ve organizatörlerin, insanların dünya görüşlerini değiştirebileceğini düşündüm. O büyük önemi olan bir kutlama olmuştu.

Kutlama toplantısına devlet görevinde bulunan cumhuriyet yöneticileri de katılarak bizleri onurlandırdılar, kendileri de saygınlık kazandılar. Hepsine teşekkür ediyoruz.İkinci gün bir araya gelen Adige Psalhe, Çerkes Xeku ve Adige Mak gazeteleri redaktörleri, gazeteleri daha iyi bir seviyeye nasıl getirebilecekleri konusunda fikir alışverişi yaptılar.

Çerkes Xeku gazetesi baş redaktörü Thaghepsew Wuçujıkhu, Adige Makh gazetesinin hazırladığı ‘Adigelerin Dünyası’ isimli sayfayı beğendiklerini ve kendilerinin de böyle bir sayfa yayınlamaya başladıklarını söyledi.

Derbe Timur toplantıda, ortak gazeteyi beklemeden üç gazetenin internet üzerinden doküman paylaşımı yapmalarını önerdi. Diğer redaktörler bu düşünceye katıldılar.