...................
...................

AC BAŞSAVCISI YASALARIN İHLAL EDİLMEKTE OLDUĞUNU SÖYLÜYOR
Adam Tharkoho
Adygvoice
, 21.03.2008

Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız

                         
...................
...................
Dün Maykop'ta,AC Başsavcısı Sergey OKHOLPOLKOV başkanlığında genişletilmiş bir toplantı yapıldı. Toplantıya yerel idari örgütlenmesi olan kent ve rayonlardan gelen temsilciler ile üst düzey federal yetkililer katıldılar. Toplantıda başsavcının bütçe yasasının uygulanması sırasında yapılmış olan ihlaller ile ilgili eleştirileri dinlendi. Geçtiğimiz 2007 yılında AC merkez ve yerel yönetim makamlarınca çok sayıda yasa ihlali yapılmış olduğu saptandı.

Başsavcılığın  inceleme ve denetimleri sonucu, bütçe yasasının 583 kez ihlal edilmiş olduğu açıklandı. 12 devlet (merkez) görevlisine kovuşturma sonucu disiplin cezaları verildi, 7 yerel görevliye ilişkin soruşturmalar sürüyor.

Vergi gelirlerinin harcanması, toprağın dağıtılması ve diğer konularda usulsüzlükler bulunduğu saptanmış.

Bina ve konut inşaatı işinde de usulsüzlükler saptandı. Sözgelişi konut talebi olanlara konut inşası için federal bütçeden gönderilen paralardan 1.8 milyon Ruble'nin usulsüz kullanıldığı ortaya çıktı.

Başsavcı Sergey Okholpolkov, kent ve rayon savcılarından daha dikkatli çalışmalarını istedi. Yasalara uymamayı alışkanlık haline getiren görevlilerle mücadele edilmesi ve kovuşturma açılması gerektiğini söyledi.

Genişletilmiş savcılar toplantısında daha başka sorunlar da alındı ve kararlara bağlandı.