...................
...................

ZEKHOŞNIGH, 2008 YILININ İLK SAYISI ÇIKTI
Seauh Goşnaghu
Adige Psalhe
, 21.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
 
...................
...................
2008 yılının ilk sayısında yer alan Türkiye’de yaşayan Çetewo Mustafa’nın ‘Göç Ağıtı’ isimli şiirinin bir bölümü dikkat çekiyor. Şiiri okuduğunuzda, ulusu için endişelenen ve derin bir ulusal düşünce sahibi yazarı karşınıza getiriyor. Yazar Adıge ulusunun vatanını terk etmesini büyük hata olarak sayıyor. Şartlar ne olursa olsun, ulus vatanında kalmalıydı diyor.

Aynı şekilde Gogua Aleksey’in ‘Taşların toplama zamanı’ isimli yazısının insanların yoğun ilgisini çekeceğini sanıyorum. Gegua yazısında, Abhazya’nın günümüz yaşam ve çalışma koşulları, içinde olduğu zorluklar, onun Kafkasya’daki jeopolitik önemi, stratejik bir değer, Avrupa ve Asya arasındaki bir köprü konumunda olması konularını ele alıyor.

Dergide Meşbeş’e İshak’ın sevilen romanı ‘Ayşet’ten bölümler yayınlanmaya devam ediyor. Bunlardan başka dergide Gut’e Sanıyet, Derbe Timur, Şımıghexhu Murat’ın yazıları da yer alıyor.

Yazar Lhewusten Yusuf’un 95. doğum yıl dönümüne ithafen yazılmış ‘Canın bağlı olduğu kökler’ adlı yazının sahibi edebiyatçı Mamıy Ruslan, yazısında hemşerisi Lhewusten Yusuf’a ait anıları anlatıyor.