...................
...................

YENİ YIL KUTLANIYOR
Sahidekho Nurbıy
Adige Mak
, 21.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
 
...................
...................
Adigeler daha önceden yılbaşını Mart ayında kutluyorlardı. Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Adigey Cumhuriyeti Ulusal Kültür Merkezi, Adige Xase ve bilim adamlarının katkılarıyla Adigey’de yeni yıl, eski zaman ve gelenek görenekler çerçevesinde sembolik olarak kutlanıyor. Maykop Parkı’ndan başlayarak, bu hafta içinde Adigeyli gençler şehrin ana caddelerini at arabalarıyla her akşam gezdiler. Geleneksel Adige giysileri içersindeki kız ve erkekler yeni yılın geldiğini insanlara haber veriyorlar. Pşınawonun çaldığı melodiler yankılanıp, yükseklere doğru süzülüyor. Arabalardan inen gençler dans ediyorlar.

20 Mart’ta Krasnooktyabrske caddesinde gençlerin at arabası içinde dans ettiklerini görenler onları sevinç ve alkışlarla karşıladılar. İş yeri ve restoran çalışanları kapılarının önlerinde yeni yılı haber veren gençleri kutladılar, teşekkür ettiler. Evlerinin camlarını açarak kutlamayı seyredenler de az değil. Adigey Devlet Üniversitesi ulusal dans topluluğu ‘Nart’ yeni yıl etkinliklerinde aktif olarak görev alıyor. Sanat şefi Şaguc Kazbek’in bize söylediği üzere, gençlerin tarih ve kültür bilincine sahip olmaları, aramızda yaşayan ulusların gelenek-göreneklerimizi daha iyi tanımaları için benzeri etkinlikler günümüz şartlarına uygun olarak düzenlemek fayda sağlayacak.

Yeni yıla yönelik Maykop’ta düzenlenen etkinliğin seyri hakkında daha geniş bilgi önümüzdeki günlerde gazetemizde yayınlanacak.