...................
...................

“ADİGEY ULUSAL TİYATROSU TÜM ADİGELERE AİTTİR.”
Haber Merkezi
Adige Mak
, 27.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
 
...................
...................
27 Mart Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle Adigey Ulusal Tiyatrosu başyönetmeni, Adigey ve Rusya ulusal sanatçısı Kukene Murat ile bir söyleşi gerçekleştirdik. “Adigey Ulusal Tiyatrosu 70 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyor” diye sözlerine başlayan Kukene Murat, “şimdi yapılanların bir muhasebesini yapacak olursak, öncelikle aklımıza gelen değişik zamanlarda tiyatroya emek vermiş değerli insanlar ve onların emekleridir. Tiyatronun faaliyete geçtiği dönem her açıdan zorlu ve olağan üstü bir dönemdi. Yöneticiler bu durumu dikkate alarak ve her şeyin bilincinde olarak tiyatroya imkanlar yaratmaya ve sunmaya gayret ettiler ”diye ilk cümlelerini ifade ediyor.

Adige Mak: Sayın Kukene tiyatro ve yaşam arasındaki ilişkiden söz eder misiniz?

Kukene Murat:
Yaşamın gerçeklerinden uzaklaşarak, insanların duygu ve düşüncelerinden bağımsız, onları öteleyerek tiyatronun fonksiyonel ve normal bir işleyiş gösterebileceğini düşünmüyorum. Tiyatro, her dönemi sanat yoluyla ifade eden ve insanı eğiten sanatsal bir faaliyettir. Ulusal Tiyatronun temel ve en önemli hedefi, misyonu; tiyatronun mevcut kazanımlarını korumak ve daha da zenginleştirmektir. Ostrevske’nin dediği gibi tiyatrosu olan ulus, ulusal dinamikleri yerli yerine oturmuş olan ulustur. Bu anlamda tarihsel geçmişe bakarsak, antik Grek medeniyetinde tiyatroya verilen önemi ifade etmek gerek.

Adige Mak: Grek, Fransız, İtalyan ve Arjantin’in tiyatro geçmişleri de  hayret verici ilginçliklerle doludur. Ulusal Adige tiyatrosunun dünyada daha iyi tanınması için ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Kukene Murat:
Başkan Thak’uşıne Aslan ve Kültür Bakanlığının bize birçok konuda yardımcı oldukları yakın geçmişte Adige Mak gazetesinde yer aldı. Buna ilaveten tiyatronun hizmet ve etki alanını genişletmeye başladığını da söyleyebilirim.

Adige Mak: Birkaç örnekle bunu açıklar mısınız?

Kukene Murat:
Ulusal tiyatroyu sadece Adigey’e ait bir kurum olarak görmüyoruz. Direktörümüz Zıha Melayçet bazı girişimlerde bulunuyor. Biz ulusal tiyatroyu Türkiye, İsrail, Suriye, Ürdün, Almanya ve diğer ülkelerdeki soydaşlarımızın da ortak bir kurumu olarak görüyoruz. Bu yüzden diasporadaki Adigelerin yaşadığı ülkelerde de sahne alacağız. Onlara sunumlar yapacağız. Adigey’e turist olarak gelenlerle de iletişim kuracak onlara da sunum yapacağız. Tiyatro dışında da kültür sever herkese benim büyük dostluğum, sevgim ve saygım var.

Adige Mak: Dünya tiyatro günü dolayısıyla gazete okurlarımıza ne söylemek istersiniz?

Kukene Murat:
Oyun yazarı Tsey İbrahim’in öncülüğü ve hizmetleriyle tiyatro sanatına emek sarf edecek ilk öğrenciler eğitildi. Onlar başarıyla da sahne aldılar. Tarih yapılan hizmetleri daima yazar ve yazacaktır. Tiyatro sanatına geçmişte hizmet edenlere sonsuz saygı duyuyor ve minnetlerimizi sunuyoruz. Onlara gıyaplarında da olsa teşekkür etmek gerek. Bugün tiyatroda emektar oyuncular, ünlü sanatçılar ve henüz sanat hayatına başlamış gençler görev yapıyorlar. Tiyatro sanatının temelinde insana hitap etmek olduğunun bilincindeyiz. Tiyatro insan içindir biliyoruz. Eserlerimizle tiyatro severlere mutlu anlar yaşatmak istiyoruz. Allah hepsine sağlıklı bir yaşam ihsan etsin.

Penze Bölgesindeki Tiyatro Yangını Adige Tiyatro Sanatçıları arasında büyük üzüntü yarattı. 25 Mart’ta yapılan Ulusal Tiyatro gösterisinden elde edilen gelir Penze Tiyatrosu’nun yeniden inşası için bağışlandı. Burada emeği geçen Khebıha Anzor, Ghonejıkho Asıyet, Worden Fatime, K’uraşıne Fatime, Hakhuy Aslan, Cole Reşid, Nexeye Adam, Cıme Zareme ve Pşıxhojj Nefset’e teşekkür ederiz.