...................
...................

ADİGEY DEVLET ÜNİVERSİTESİ
9. BAHAR FESTİVALİ

Haber Merkezi
Adige Mak
, 27.03.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
 
...................
...................
Adigey Devlet Üniversitesi’nde (ADÜ) ‘Öğrencilerin Baharı - 2008 ’ adıyla düzenlenen geleneksek bahar festivali 25 Mart’ta başladı. Festival Maykop Belediyesi Gençlik İşleri Dairesi, ADÜ Kültür Merkezi ve Üniversite tarafından organize edilen festivalin amacı; gençlerin sahip oldukları yetenekleri ortaya çıkarmak, sanatı ve farklı alanlarını tanıtarak öğrenci festivalleri geleneğini sürdürmek, genç grupların okullar arası kültür ilişkilerini pekiştirmek ve geliştirmektir.

Festivalin başında, bu günlerde doğum gününü kutlayan rektör Xhunego Reşid öğrenciler tarafından kutlanarak, kendisine çiçekler verildi.

Ardından açılış konuşmasını yapan ADÜ rektörü Xhunego Reşid, festival dolayısıyla öğrencileri kutladı ve etkinliğe katılan bütün gençlere kendilerini geliştirerek, yeni başarılara imza atmalarını temenni etti.

Devamında 25 Mart’tan başlayan ve 1 Nisan’a kadar sürecek festival etkinliklerini başlattı. Etkinliklere katılan 16 takımdan her birinin kendileri için ayrılan süre içinde sergiledikleri şarkılar, şiirler ve parodiler izleyiciler tarafından yoğun alkışla karşılandı.

Biri birinden ilginç sunumlar yapan takımlar tüm hünerlerini sergilediler. Öğrencilerin yankılanan sesleri ve güzel dansları onlarda belli nitelikler olduğunun farkına varmanızı sağlıyordu. Birinci günü bu şekilde geçen festivalin diğer günlerinin ilk günden daha güzel ve ilginç olacağını ümit ediyoruz.

Delekhere Emm.
ADÜ Filoloji ve Kültür Fakültesi Öğrencisi