...................
...................

ŞHAGUAŞE NEHRİ KIYISINA YENİ STADYUM İNŞA EDİLİYOR
Yemt’ılh Nurbıy
Adige Mak
, 15.04.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
 
...................
...................
Beden eğitimi ve sporun geliştirilerek, Rusya futbolunun ilerlemesi amacıyla kabul edilen ulusal programa Adigey Cumhuriyeti (AC) de katkı sağlıyor. AC Devlet Başkanı Thak’uşıne Aslan geçtiğimiz Cumartesi günü Şhaguaşe nehri kıyısında açılan yeni futbol sahasını ziyaret etti. Başkan orada gençlere ve çocuklara yönelik yapılan stadyumun inşasına dair bilgi aldı. Futbol alanındaki gençlerle de bir süre sohbet eden başkan, turnuvalarda başarı sağlayan cumhuriyet takımlarına ödüllerini verdi.

Futbol Federasyonu Başkanı ve parlamento ilgili komisyon başkanı Mıgu Reşid, Bayındırlık ve İskan Bakanı Valeri Kartemişev, Sağlık Bakanı Borse Muhammed, Beden Eğitimi ve Spor Komitesi Başkanı Hasenekho Murat, Birleşik Rusya partisi Adıgey yönetim kurulu üyesi Acıra Aslan ve diğer ilgili birim yöneticilerinden bilgi aldı ve beraberce stadyum inşaatında incelemelerde bulundular.

Gazetecilere verdiği demeçte başkan, “Rusya’da azımsanmayacak sayıda spor tesisi yapılıyor. Başlangıçta Adigey’de bu şekilde spor tesisleri planlaması yoktu. Federal bütçeden tahsisat beklemeden, kendi imkanlarımızla yapalım diye düşündük. Mevcut imkanlarımı gözden geçirdik. 35 milyon rubleyi denkleştirip Şhaguaşe ırmağının hemen yakınında tesisin inşasına başladık.

2. lig takımlarımızdan Zekhoşnıgh maçlarını bu yeni statta yapabilecek. 40 x 60 m. ölçülerinde küçük bir futbol tesisi hizmete açıldı. Burası miniklere ait olacak. 40 x 20 m. ölçülerinde bir başka saha daha yapılacak. Onun bitişiğinde de büyük futbol sahası yapılacak. Burası uluslar arası müsabakalara ev sahipliği yapabilecek düzeyde olacak.” dedi.

İnşaatta sırada seyircilerin oturacağı tribünler var ve ardından su ve doğal gaz bağlantısı yapılacak. Başkanın belirttiği üzere, rayon ve şehirlerde bir çok spor tesisleri inşa edilecek. Maykop’ta da büyük bir spor kompleksi açılması tasarlanıyor. Adigey’e sporcuların kullanabileceği ve vakit geçirebileceği bir özel donanımlı havuz da gerekiyor.

Şhaguaşe ırmağı kenarındaki stadyum inşası bittiğinde Adigey Cumhuriyet Stadyumu’nun yenilenmesi yapılacak. Başkan ayrıca inşası yarım olan hipodromun bitirilmesi içinde arayışlar içerisinde ve konuyu çok önemsiyor. Hipodromun dünya standartları ölçeğinde tamamlanması gerektiğini kabul ediyor. Rusya’nın bölgelerine yapılan spor yatırımlarında Adigey gerekli yatırımı alamıyorsa da karamsarlığa gerek yok. Şhaguaşe tesisi birkaç ay içinde bitecek ve ardından başka spor tesislerinin inşasına başlanacak.

Başkan futbol oynayan çocuklarla karşılaşıp onlarla yaptığı sohbette gençlere sporda ilerleme kaydetmeleri, iyi bir eğitim almaları ve Adigey’in ismini bütün dünyaya spor yoluyla duyurmaları çağrısında bulundu. Ardından gençler ve yöneticiler hatıra fotoğrafı çektirdiler.