...................
...................

AC RADYO TELEVİZYON KURUMU SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNDE YÜKSELİYOR
Sahidekho Nurbıy
Adige Mak
, 15.04.2008

Çeviri: Jade Wumar

                         
 
...................
...................
Adigey Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu ‘Adigey’in 15. kuruluş yıldönümü kutlama programı AC saygın gazetecileri T’eşü Svetlana ve Khudayıkho Ali’nin organize ettikleri bir etkinlikle Filarmoni binasında coşkuyla kutlandı. Organize edilen gece programına Moskova, Rusya’nın güney bölgesi ve başka yerlerden gelen pek çok misafir katıldı.

Başkan Thak’uşıne Aslan kutlama gecesinde “genç AC henüz ayaklarının üstüne yeni bastığı zamanda Adigey Televizyonu da aynı ortak kaderi onunla paylaşıyordu. AC’nin kuruluş döneminde kurumun ilk başkanı ǒereşe Aslanbeç AC’nin gurur duyacağı büyük başarılara imza atmıştır” diye ilk cümlelerini sarf ettikten sonra katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı. Başkanın Radyo ve Televizyon kurumunun ilk başkanı için dile getirdiği bu içten ifadelerin alkışla yanıt bulmuş olması salondakilerin ilk başkan ǒereşe’ye duydukları minnet ve saygıyı açıkça ortaya koydu.

Toplantıya katılan Rusya Radyo ve Televizyon kurumu temsilcisi Sergey Nikitin, Maykop Belediye Başkanı Mihail Çerniçenke, Güney Federal bölgesi Radyo ve Televizyon kurumları başkanlarını temsilen Kaberdey-Balkar Radyo ve Televizyon kurumu başkanı Jeniye Ruslan ve ilgili temsilciler dünyada olup bitenleri yakından izleyip zamanla yarışarak, gereken her yerde ve en ön safta medya çalışanlarının yer aldığını, gazetecilerin doğru haberi ortaya koymaya uğraştığını, insanları mutlu etmenin temel amaç olduğunu ve haberin hızla servis edilmesinin gayretinde oldukları üzerine konuşmalar yaptılar.

Başkan Thak’uşıne kutlama gecesine bağlı olarak kurum imkanlarının arttırılması için 1 milyon Ruble ödeneği serbest bıraktığı müjdesini verdi. Şıthalhe yönetim birimi başkan yardımcısı Peneşü Tamara da kurumu adına Adigey Radyo ve Televizyon Kurumu’nu kutlayarak 100 bin Rublelik çeki takdim etti.

Kutlama gecesinde Adigey Radyo ve Televizyon Kurumu çalışanlarına bir çok kurum ve kuruluştan maddi ve manevi değeri olan pek çok hediye ve belge sunuldu.

AC Devlet Akademisi Dans Topluluğu Nalmes, Dans ve Şarkı Topluluğu İslamey, Woşüten ve Şpargalke şarkı grupları, AC ulusal sanatçısı ve uzun yıllar televizyon kurumunda çalışan Nexeye Tamara, AC saygın sanatçısı Khuyişşekho Sime, besteci ve şarkıcı Lhaçe Albert, kompozitör ve pşınawo L’ıbzıw Aslan şarkıları ve dansları ile geceye zenginlik kattılar.

Kutlama gecesinde Adigey Radyo ve Televizyon Kurumu’nun gelişmekte olduğu, iki dilde yayın yaparak ulusları birbirine yakınlaştırdığı, Adigey adını dünya çapında duyurduğu, yayınlarında güzel doğamıza yer verdiği ve kurumun yarınlarının çok daha iyi olacağı özellikle vurgulandı.

Program Adigey Radyo ve Televizyon Kurumu Başkanı Beghuşşe Azamet’in kendi ve kurum çalışanları adına yaptığı teşekkür konuşmasıyla sona erdi.