...................
...................
YILDIZI ASLA SÖNMEYECEK
ǒare Fatım
Adige Makh
 25.04.2008
Çeviri: Jade Wumar
                         
 
...................
...................
Filoloji bilimleri doktoru, RF ve SSCB’de ulusal eğitimin müstesna ismi, AC’nin saygın bilim çalışanı, dilbilimi ve kültür alanında tartışılmaz bir yere sahip, bu alanlarda bir çok ilkin öncüsü ve kurucusu olan ǒereşe Zeynep eğer yaşasaydı bugün 85 yaşında olacaktı. Onun 85. doğum gününe rastlayan günde sağlığında ikamet ettiği Krasnooktyabrske’deki evinin önünde bir hatıra anıt açıldı. ǒereşe Zeyneb’in hatırasına duyulan büyük saygı orda bir çok kişinin katımıyla kendini gösterdi. AC sakinleri dışında Gürcistan, Abhazya, Karaçay-Çerkes ve Kabardey-Balkarya’dan gelen bir çok misafirde anıtın açılışında hazır bulundu.

Anma programının açılışını ve sunumunu AC Devlet Üniversitesi dekanı Perenıkho Vyaçeslaw yaptı. ǒereşe Zeyneb’in 1970 1998 yılları arasında yaşamını sürdürdüğü evin önündeki hatıra anıt filoloji bilimleri doktoru, Abhaz Bilimler Akademisi üyesi ve aynı zamanda ǒereşe Zeyneb’in yakın çalışma arkadaşı olan Çkadya Lidya ile AC Devlet Üniversitesi Rektörü, sosyal bilimler doktoru Xhunago Reşid tarafından beraberce açıldı.

Rektor Xhunago Reşid ǒereşe Zeyneb’in bilim ve eğitim alanındaki üstün hizmetlerinden geniş bir şekilde söz etti. Xhunego Reşid’in ifadesine göre Zeyneb, Adigey Öğretmen Enstitüsü’nde 44 yıl hizmet verdi.16 yıl Adige dili ve literatürü kürsüsü başkanlığı yaptı. Bir çok monografi ve sözlüğünde yazarı olan Zeyneb, Gürcü bilim adamı G. Rogave ile beraber Adigece sözlüğü yayınladı. O ömrünü dil bilimine adadı ve bu yolda harcadı. Yaşamı boyunca Adige ulusu için çalıştı. Bilimsel çalışmanın yanında Adige ulusunun yeni nesillerinin eğitimli aydın bireyler olması daima onun öncelikleri arasında yer aldı.Bu yolda bir çok kimseye hatırı sayılır yardımda ve katkılarda bulundu. Zeyneb’in ardında bıraktığı mümtaz kişilik izlenimi, yaptığı eserler ve verdiği hizmetler insanların hafızalarında yıllarca yerini koruyacaktır.

Anma programında Maykop Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Aleksandır Borodin, AC Parlamentosu Eğitim, Bilim ve Gençlik İşleri Komitesi Başkanı Wudıç’eko Yure, Koşhable Rayon Başkanı Thakhoxho Nalbıy, filoloji bilimleri doktoru Mamıy Ruslan, Gürcistan, Anhazya, Kabardey-Balkarya ve Karaçay- Çerkesya’dan gelen bilim adamları bu minvalde Zeyneb’in bilimsel ve eğitimsel hizmetlerini öven konuşmalar yaptılar.

Her bir konuşmacı istisnasız Zeyneb’e duydukları derin hayranlığı ve sevgiyi içtenlikle dile getirdi. O artık aramızda olmasa da bizlere bıraktığı büyük bilim mirası bir yıldız misali eğitim ve bilimin sönmeyen yıldızı olarak gönüllerde yaşacağı, onun mirasının ebediyete kadar ulusuna hizmet edecek büyük bir kültür ve eğitim hazinesi olduğu katılımcıların ortakça vurguladıkları bir mesaj oldu.

Program sonunda Zeyneb’in kız kardeşi ǒereşe Saide bir teşekkür konuşması yaparak, bütün katılımcılara duyduğu minnettarlığı ifade etti. Ardından açılan anıta çiçekler konularak anma programı sonlandırıldı.