...................
...................
ZEYNEP K'ERAŞ: SÖNMEYECEK BİR YILDIZ
ǒare Fatım
(К1АРЭ Фатим)
Adygvoice
 25.04.2008
Çeviri:
HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Dilbilimleri uzmanı ve seçkin bir bilim insanı olan Prof.Dr. Zeynep K'ERAŞ (К1ЭРЭЩЭ Зэйнэб; 1923-1998), eğer aramızda olsaydı bugün 85 yaşında olacaktı. Öldüğü günün yıldönümünde Krasnooktryabrsiki (Kızıl Ekim) caddesindeki evinin önüne bir taş plaket çakıldı

Zeynep K'eraş'ı anma toplantısına yoğun bir katılım oldu. Adigey Cumhuriyeti (AC) dışından, Abhazya, Gürcistan, Karaçay-Çerkesya ve Kabardey-Balkarya'dan gelen konuklar da toplantıda hazır bulundular.

Toplantıyı Adigey Devlet Üniversitesi (ADÜ) rektör yardımcısı Prof. Dr. Vyaçeslav Perenıko yönetti. Zeynep K'eraş'ın 1970 yılı ile 1998 yılları arasında yaşadığı evinde dilbilimleri uzmanı, Abhazya Bilimler Akademisi üyesi, Zeynep K'eraş'ın çalışma arkadaşı Prof. Dr. Lidia Çkadua, sosyolog ve ADÜ Rektörü Prof. Dr. Reşid Hunego (Хъунэго Рэшид) birlikte Zeyneb'in anı plaketini açtılar.

Hemen ardından Reşid Hunego bir konuşma yaptı ve Zeynep K'eraş'ın bilimsel başarılarını ve yaratıcı kişiliğini bir kez daha anımsattı. "Zeynep K'eraş 14 yıl boyunca Adigey Eğitim Enstitüsü'nde (şimdi ADÜ-HCY) çalıştı ve 16 yıl boyunca da Adige Dili ve Edebiyatı Kürsüsü Başkanı olarak görev yaptı" dedi. Bu sırada Gürcü bilim insanı G.Rogava ile birlikte Adigece Sözlük adlı yapıtı da yayınladı. Zeynep K'eraş yaşamını dilbilimine ve Adige ulusuna hizmete adadı, bu uğurda didinip durdu. Bilimsel çalışmalarla da yetinmedi, yoksul gençlere eğitimleri ve okumaları alanında da  yardımlarda bulundu. Zeyneb'in bize bıraktığı değerli miras, şimdiden gönüllerde taht kurdu, ki bitip tükenecek bir miras değildir bu.

Anma toplantısında Maykop Kent Meclisi (Belediye) Başkanı Aleksandr Borodin, AC Devlet Meclisi-Khase'nin (Хасэ) Eğitim, Bilim ve Gençlik İşleri Komitesi Başkanı Yura Vıdıç'eko (Удык1эко Юрэ), Koşhabl rayonu Başkanı Nalbıy Tharkoho, dilbilimleri uzmanı Prof. Dr. Ruslan Mamıy, Gürcistan, Abhazya, Kabardey-Balkarya ve Karaçay-Çerkesya'dan gelen konuklar ve daha başkaları da konuşmalar yaptılar.

Konuşmacılar Zeynep K'eraş'ın bilimsel başarılarını bir kez daha yeniden takdirle andılar. Zeyneb, bugün için aramızda olmasa da,onun bize bıraktığı ışık asla sönmeyecek,onun çalışmaları ve hoşgörü örneği yüce insanlık anlayışı ebediyen gönüllerde yaşayacak ve ulusumuzun bir zenginlik kaynağı olarak yaşamaya devam edecektir.

Toplantı bitiminde Zeyneb'in kızkardeşi Saide K'eraş, anma toplantısına katılan Zeyneb'in vefalı dostlarına şükranlarını bildirdi. Ardından taş plaketin önüne çiçekler bırakıldı.

(*) Ne yazık ki, plaket yazısı, Z.K'eraş'ın uğruna ömür tükettiği anadilinde değil, sırf Rusça yazılmış, tam bir saygısızlık örneği. -HCY