...................
...................
ADİGEY'DE PETROL VE DOĞAL GAZ ÇIKARILMASI İÇİN ÇALIŞILIYOR
THARKOHO Adam (Тхьаркъохъо Адам)
Adygvoice
 23.04.2008
Çeviri:
HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Dün petrol (ч1ыдагъ) ve doğal gaz (гъэстыныпхъэ шхъуант1)  araştırma firması OOO "Yuzgazenerdji" öncülüğünde, İngiliz firması JKX OIL @ Gas Pic temsilcileri Adigey Cumhuriyeti (AC) Başkanı Aslan Thak’uşın ile görüştüler. Görüşmede AC Başbakanı Vladimir Samojenkov,AC Ekonomik Gelişme ve Ticaret Bakanı Aslan Matıj (Мат1ыжъ Аслъан), İngiliz firması (kumpanya) genel direktörü Paul Davis,kumpaya teknik direktörü Martin Miller, OOO “Yuggazenerdji” genel direktörü Mihail Bernşteyn katıldılar.

Toplantıda Aslan Thak’uşın, sözkonusu kumpanya bir süreden beri AC’nde faaliyette. Bu kısa çalışma süresi içinde, öncesinden belirlenen hedeflere ulaşıldı. Bu da karşılıklı güveni pekiştirdi. Kumpanya doğal gaz alanında 25.8 milyon Ruble tutarında bir yatırım yaptı ve ekonomimize katkıda bulundu.

Aslan Thak’uşın:
Rusya ve Adigey yasalarına uygun olarak yatırım yapacak yeni yatırımcılara büyük bir gereksinim duyuyor ve  onları cumhuriyetimizde görmek istiyoruz. Yatırımcılar, bugün için ekonomimize katkıda bulunuyorlar, bu katkıları kuşkusuz karşılıksız kalmayacaktır. Onlar da biz de, sonunda bu işten kazançlı çıkacağız.


Paul Davis:
Adigey’e kendi isteğimizle geldik. Gerek proje bazında ve gerekse diğer konularda bize destek ve yardımlarını esirgemeyen Başkan Thak’uşın’a teşekkür ediyoruz. Proje, teknik yönden mükemmel, hayata geçtiğinde, sonucundan hem cumhuriyetiniz ve hem de kumpanyamız kazançlı çıkacaktır.

Projeye uygun  mükemmel bir yatırım programı hazırladık. Her yıl için 50 milyon Dolar olmak üzere üç yıl boyunca yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Bu parayı teknik donanım ve daha başka çalışmalarımız için kullanacağız. 2008 yılı sonuna doğru 100 kadar Adigeyli için iş olanağı yaratmış olacağız. İleride sayı daha da artacak. Eğitilmiş teknik elemanlara gereksinim duyuyoruz. Bunun için kadroları eğitme sorunumuz da var.


Aslan Thak’uşın:
Gereksinim duyulan elemanların tümü cumhuriyetimiz içinden sağlanabilir. Moskova, Maykop ve diğer yerlerde okuyan Adigeyli öğrencilerimiz de vardır.

Toplantı, 1688 yılında yayınlamış olan ve o sıralar Adigelerin yayılmış olduğu yerleri gösteren bir haritanın Aslan Thak’uşın’a sunulması, Başkan’ın da konuklara armağanlar vermesiyle sona erdi.