...................
...................
YENİ BİR SAVAŞ OLASILIĞI ÜRKÜTÜYOR
Sevgi Temgin
CC- World Adyge News
, 04.05.2008
                         
 
...................
...................
CC-WAN /Sohum

Gürcistan Rusya Federasyonu arasındaki gerilim artıyor. Gürcistan sınırlarına yığınaklarını yapmayı sürdürüyor. Buna karşılık olarak Rusya Federasyonu'da Gürcistan sınırlarındaki güvenlik önlemlerimi artırdı.

Bu arada Avrupa’nın ve NATO’nun Rusya Federasyonu'na yaptığı baskılar Abhazları endişelendiriyor. Abhazya hükümeti askeri malzemelerini sınıra yolladı. Sağlık hizmetleri için hazırlıklar tamamlandı.

Önceki yıllarda buna benzer bir yığınakta, Kodor işgal edilmişti. Abhaz hükümeti bu kez önlemlerini sıklaştırdı. Verilen bilgilere göre; Gürcistan'ın Gal bölgesine yönelik bir saldırısı olursa karşılık verilecek ve Kodor geri alınacak.

Abhazya turizminin bu yıl çok hareketli geçmesi bekleniyor. Savaş söylentileri Abhazya'da en çok turizm sektörünü etkileme olasılığı var. Enveoy oteline gecen hafta için 40 kişilik bir turist grubu bekleniyordu 16 rezervasyon iptali, savaş söylentilerini yavaş yavaş etkisini gösterdiği yorumlarına neden oldu.

Abhazya ekonomisindeki son zamanlardaki hareketlilik biraz yavaşlamış olarak değerlendiriliyor. Gürcistan'ın sınırlara yığınak yapması,  çarşı-pazarı da etkilemiş görünüyor. Son gelen bilgilere göre Sohum Prebor pazar yerinde satışlar % 60-70 oranında düştü.