...................
...................
SERGEY BAGAPSH’IN ADİGEY ZİYARETİ
Tharkhoxho Adam

Adige Mak 07 05 2008
Çeviri: Jade Wumar
                         
 
...................
...................
Adigey ve Abhazya cumhuriyetleri devlet başkanları Thak’ushıne Aslan ile Sergey Bagapsh geçtiğimiz günlerde Maykop’ta bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmeye AC Bakanlar Kurulu üyeleri, AC Parlamentosu milletvekilleri ve ilgili temsilcilerde katıldılar. Adigey ve Abhazya cumhuriyetleri devlet başkanları Thak’ushıne Aslan ile Sergey Bagapsh geçtiğimiz günlerde Maykop’ta bir görüşme gerçekleştirdiler. Görüşmeye AC Bakanlar Kurulu üyeleri, AC Parlamentosu milletvekilleri ve ilgili temsilcilerde katıldılar.

İlk olarak söz alan Thak’ushıne Aslan, misafir devlet başkanına hoş geldiniz diyerek, “Cumhuriyetimize teşrifiniz bize onur bahşetti. Kardeş cumhuriyetimiz Abhazya halkının her zaman yanlarında olduğumuzu ve bundan sonrada yanlarında olacağımızı söylemek istiyorum. Son zamanlarda Gürcistan yöneticilerinin başlattığı uyumsuz ve saldırgan politika bizi büyük ölçüde endişelendiriyor ve bu tutumdan kesinlikle hoşnut değiliz. Bugün bu konuda RF devlet başkanının uyguladığı politika cumhuriyetimiz vatandaşlarınca uygun görülüyor.” dedi.

Ardından söz alan Sergey Bagapsh, “Bugün kardeşlerimize misafir oldum. Zor zamanlarımızda bize büyük destek sağlayan ve yanımızda olan kardeşimiz Adigey’in bizim için yaptıkları ve günümüzde bizle olan ilişkisi her şeyin üstündedir. Bu konuda Abhazlar sizlere minnettarlar. Abhaz-Gürcü savaşını bitirdiğimiz 15 yıl oldu. 1999 yılında cumhuriyetimizde yapılan referandum sonuçlarına göre, cumhuriyette yaşayanlar Gürcistan’a bağlanmadan, kendi kaderlerini tayin etmek ve bağımsız yaşamak iradesini açıkça ortaya koydular. Bu yoldan ayrılmayı daha da ötesi taviz vermeyi asla düşünmüyoruz. Bugün yavaş yavaş cumhuriyetimiz ekonomisini rayına oturtuyoruz. Çalışmalarımızın başında bütçemiz sadece 400 milyon Ruble'ydi. Önümüzdeki yıl bütçeyi 2 milyar Rubleye çıkarmak istiyoruz. Bugün çözümlediğimiz sorunların hepsi insanların yaşam şartlarının daha iyi olmasına yöneliktir. Tekrar belirtmek istiyorum ki Adigey halkının bütün alanlarda bize sağladıkları destekten memnunuz ve aramızdaki dostluk, karşılıklı uyuma büyük önem ve değer veriyoruz.” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Acıre Aslan Birleşik Rusya ve Birleşik Abhazya partilerinin ortak çalışma yapabilecekleri alanları belirleyerek, somut öneriler getirdi. Bu öneriler Bagapsh ve Aslan tarafından da ittifakla onandı.

Görüşme sonunda Thak’ushıne Aslan Sergey Bagapsh’a hediyeler takdim etti ve iki tarafta görüşmeden memnun olduklarını belirttiler.