...................
...................
SOÇİ HAVA TAKSİLERİ DENEME SEFERLERİNE BAŞLADI
CircassianCanada
CC- World Adyge News
, 29.05.2008
                         
 
...................
...................
CC-WAN /Soçi

Rusya Federsyonu'nu Dexter Hava Taksisi'ni Soçi'de hizmete sundu. Şimdilik deneme seferlerine başlayan hava taksileri 2013 yılına kadar filosunu 100'e çıkaracak. Dexter şirketi yeni hava taksisi hizmeti ile Rusya'nın doğusuna ve Rusya Federasyonu dışındaki ülkelere de hizmet verecek.

Dexter yetkililerden verdiği bilgiye göre uçak seferlerinin genellikle büyük uçakların hizmet veremediği bölgelere düzenleneceği kaydedildi. 2 bin kilometre uzaklıktaki bölgelere hizmet verecek olan Dexter uçuşlar için İsveç yapımı Pilatus PC-12 uçağı kullanılacak. PC-12 tipi uçaklar dokuz yolcu taşıyabiliyor.

Yolcu ve kargo hizmetlerini içeren yeni taksi uçaklar en fazla 519 km hız yapabilecek. 2008 yılının sonuna kadar 13 taksi uçağın hizmete girmesi planlanıyor. Dexter 2013 yılına kadar 80 ile 100 arasında uçaklı Rusya genelinde uçacak filosu oluşturmayı planladığını açıkladı.

Pilatus uçakları birinci sınıf yapımı, lüks tasarım ve etkili ve modern teknik donanıma sahip olması verilecek hizmetin önemsendiğinin kanıtı olarak gösterildi.

PC-12 uçakları uluslararası ticari yolculuklar arasında zirveye oturmuştur ve dünyada 500'ün üzerinde bu modeller özel şirketlerin hizmetinde yer alıyor.

''Pratt and Whitney“ ve aerodinamik hücreli teknik donanımı seyahatlerin maliyetini olmasını sağlıyor. PC 12 uçaklarının başka önemli özelliği ise güvenli ve rahat uçuşlar sağlaması.

TCAS (Traffic Collision Avoidance System) ve EGPWS (Enhanced Ground Proximity Warning System) özellikleri ise PC-12 uçaklarını normal uçaklar kategorisine yaklaştırıyor.

PC12 uçakları 9 yolcu ve büyük yük taşınabilinir, WC, CD ve DVD-Player, Elektrik güç kaynağı (Laptop), Sat-Telefon, Buzdolabı ve Kliması standartlar arasında.