...................
...................
''BARIŞ YOLUNDA YÜRÜNECEK''
Haber Merkezi
Adygvoice
, 28.05.2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Bir sanat ve kültür kuruluşu olan "Kuzey Kafkasya" Örgütü  olağan genel kurul toplantısı Rostov oblastındaki Veşenski stanitsasında (Kazak beldesi) yapıldı. Toplantıya AC Kültür Bakanı Adam Tletser ile Bakan yardımcısı Aminet Ş'evapts'eko (А. Шъэуапц1экъо) katıldılar.

Adam Tletser: Örgüt yönetimi yılda üç kez toplanıyor. Veşenski ise Dünya kültür merkezlerinden biri. Ünlü yazar Mihail Şolohov'un orada açılan doğa koruma müzesi ilgi çekici bir yer. "Şolohov'un Baharı" adı altında düzenlenmekte olan festivale değişik uluslardan katılımcılar geliyorlar. Rostov Valisi V. Çub festivalin organizasyonu için maddi yardımda bulunuyor ve her yıl 50 milyon Ruble ödenek ayırıyor.

Adygvoice: Orada Adigey açısından önem taşıyacak ne gibi şeyleri görüştünüz?


Adam Tletser:
M. Şolohov'un adını taşıyan doğa müzesi müdürü Aleksandr Şolohov festivallerin, değişik ulusların kültür ve sanatlarının bir araya getirildikleri ve bunların yakınlaştırılabildiklerini söyledi.

Adygvoice: Kültür ve sanatın ulusları birbirlerine yakınlaştırdıkları konuları üzerine konuşmalarda bulundunuz mu?


Adam Tletser:
Bu sıradan bir soru sayılmaz. Ulusların iyi ilişkiler kurabilmeleri için, önce o uluslardan insanların birbirlerini tanımaları ve dost olmaları gerekir. Böylece ulusların ilişkileri gelişir ve sağlamlaşır. Festivaller çerçevesinde şarkılar ve danslar sunulması dışında, ulusların karakter ve geleneksel özellikleri, tarihi ve yaşamlarının değişik yönlerini yansıtan resimleri sergiliyor ve değişik toplantılar düzenliyoruz.

Adygvoice: "Kafkasya'da Barış Olsun"  adlı bir festivalin bu yıl sonbaharda düzenleneceğini söylemiştiniz, ne oldu?


Adam Tletser:
Festivalin Volgograd'da yapılacağı söylenmişti. Ancak festival için gereken ödenek federal makamlar tarafından hala ayrılmış değil. Yine de biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Adigey'in ünlü "Nalmes" ekibi festivale çağrılmış durumda.

Adygvoice: Sayın Tletser,"Kuzey Kafkasya" Örgütü,gerekli  kadroların yetiştirilmesi gibi bir çalışma yürütüyor mu?


Adam Tletser:
Rostov-Na-Donu, Krasnodar, Nalçik ve Astrahan'daki yüksek okullarda ve konservatuarlarda çocuklarımızı da okutmak için uğraş veriyoruz. Adigey'i ele aldığımızda, genç bestecilerin ve ulusal sanat alanında uzmanlaşacak kişilerin eğitimi konularına büyük bir önem veriyoruz. "Kuzey Kafkasya" Örgütü'nde bu tür sorunları önümüzdeki günlerde gündeme getireceğiz.

Adygvoice: Peki okutacak gençler bulabilecek misiniz?


Adam Tletser:
Bu konuda düşündüklerimi açıklayayım. Kuşkusuz yetenekli ve sanatçı ruhlu gençlerimiz vardır. Bunları bulmamız ve onlara sanatı sevdirmemiz gerekiyor.

Adygvoice: Sporla sanatın bağlantısını konuşurken,Ş'açe kentinde yapılacak Olimpiyat oyunlarının yapılacağını biliyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Adam Tletser:
Adigey'in Olimpiyatlara hangi düzeyde ve ne ölçüde katılacağı henüz tam belli değil. Yine de yapabileceğimiz şeyler var. "Sanatlar Olimpiyatı" adı altında 2009 yılında, yüksek bir dağımızda yarışmalar düzenlemeyi, orada kültür ve sanat adamlarını ağırlamayı düşünüyoruz. Ş'açe Olimpiyatlarının yapılacağı 2014 yılına değin, her yıl bu yarışmaları sürdüreceğiz. Aminet Ş'evapts'eko katıldığımız toplantıda sanat olimpiyatına ve kadroların hazırlanmasına ilişkin ilginç açıklamalarda bulundu.

Adygvoice: Peki size yöneltilen sorular oldu mu?


Adam Tletser:
Kafkasya savaş ve kavgalardan uzak durmalı, barış ve huzur içinde yaşamalı. Kafkasya'da nahoş bir durum yaşandığında, bu abartılabiliyor, abartmayı yaymak isteyenler çıkıyor. Kafkasya, Rusya bütünlüğü içinde ve orada barış içinde yaşamak istiyoruz. Ulusal özelliklerimizi ve özlemlerimizi sanatsal bir açıdan dünyaya duyurmaya çalışıyoruz. Tanıtım sayesinde turizmimiz de gelişecek. Rusya'nın devlet yapısı da daha güçlenmiş olacak.

Adygvoice: Sayın Tletser,katılımcılar kendi aralarında diyaloglar kurmayı başardılar mı?


Adam Tletser:
Güney Okrugu içindeki 13 region’dan (cumhuriyet ve bölge)  gelen temsilciler toplantıya katıldılar. Rostov oblastı, Dağıstan, Krasnodar Kray, Kalmıkya, Volgograd oblastı, Kabardey-Balkarya ve daha başka regionlardan gelen temsilciler konuştular. Bir arada ve barış içinde sorunlarımızı çözümleme konularını görüştük ve kararlar aldık.