...................
...................
MUKBA HAKKINDA YOLSUZLUK İDDİASI
CircassianCanada
CC- World Adyge News
, 04.06.2008
                         
 
...................
...................
CC-WAN /Sohum

Demografya Başkanı Anzor Mukba hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya atıldı. Türkiye'den gelen göçmenlere verilmek üzere tamir edilen binadan bazı dairelerin kağıt üzerinde yok edildiği, demokrafya kasasının boşaltıldığı belgelerle ortaya kondu.

Bu yıl Devlet Geri Dönüşüm Komitesi'ne geri dönüşüm sürecinin sürdürülmesi için ayrılan bütçe bir milyon Dolar'a yakındı. Ancak Anzor Mukba bu miktarın geri dönüşçülerin ihtiyacını karşılamakta yeterli olmadığını daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu, bunun yanı sıra geri dönüşçülerin aldıkları kredileri hala ödemediklerini bununda finansal yetersizliklere sebebiyet verdiğini söylemişti.

Bununla beraber geri dönüş destekleme programı sermaye toplamış, projeye ek olarak, Gulrıpş bölgesinde bina yapılması için 35 gektarlık, başkentin Mayak bölgesinde de 70 aile için 5 gektarlık bir alan ayrılmıştı.

Anzor Mukba yalnız Abhazya’ya gelecek değil, Abhazya'da yaşayan geri dönüşçülerinde maddi desteğe ihtiyacı olduğunun altını çizmişti. Gulrıpş bölgesindeki geri dönüşçülerin evlerinin çatısının tamiri için yedi milyon Ruble'den fazlasına ihtiyaç duyulmaktaydı. Gene geri dönüşçülerin yoğun olarak yaşadığı (Gagra şehri) Bızıp bölgesi yönetimi de geri dönüşçülerin yaşadığı 56 evin devlet hizmetlerinin giderilmesi için yardım isteğinde bulunmuştu.

Yolsuzluk iddialarına ilişkin ne Mukba'dan ne de hükümetten bir yanıt gelmedi.