...................
...................
GÜREŞTE DÜNYA ŞAMPİYONU OLDUK
CircassianCanada
CC- World Adyge News
, 07.08.2008
                         
 
...................
...................
CC-WAN /Maykop

2008 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası İstanbul'da sürerken, Türk güreşçiler turnuvanın ikinci gününde 1 altın ve 1 bronz madalya kazandı. Milliler grekoromen stilde takım halinde şampiyon oldular.

2008 Dünya Gençler Güreş Şampiyonası İstanbul'da sürerken, Türk güreşçiler turnuvanın ikinci gününde 1 altın ve 1 bronz madalya kazandı.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen organizasyonun ikinci gününde, grekoromen stilde 55, 66, 84 ve 120 kilo karşılaşmaları yapılırken, bu stilde maçlar tamamlanmış oldu.

Şampiyonada 120 kiloda finale kalan Rıza Kayaalp, İranlı rakibi Bashir Babajanzadeh Darzi'yi 2-0 mağlup ederek dünya şampiyonluğuna ulaştı ve altın madalyanın sahibi oldu. Pekin Olimpat Oyunları'nda da mücadele edecek olan Kayaalp, kazandığı madalya ile oyunlar öncesi büyük moral buldu.

Madalya mücadelesi veren bir diğer Türk güreşçi 55 kiloda Harun Bozoğlu, Kazakistanlı rakibi Madi Zharboyov'u 2-0 mağlup ederek bronz madalya kazandı.

Türkiye adına bugün mindere çıkan güreşçilerden 66 kiloda Vasıf Arzumanov ile 84 kiloda Özmen Uzun, sabah seansındaki maçlarda başarılı olamayarak elendiler. Arzumanov, Ukraynalı rakibini 2-1, Fransız rakibini ise 2-0 yenmesine rağmen, Hırvat rakibine 2-1 mağlup olarak elenirken, Özmen Uzun ise Australyalı rakibini 2-1, Belarus rakibini ise 2-0 yenmesine karşın son maçında Rumen rakibine 2-0 yenilerek madalya şansını yitirdi.

Bu arada, grekoromen stilde bugün yapılan müsabakalar sonrası kilolarında dereceye giren sporcular şöyle:

55 Kilo: 1-Aleksandar Kostadinov (Bulgaristan), 2-Arsen Eralief (Kırgazistan), 3-Harun Bozoğlu (Türkiye), 3-Maikel Anache Lamouth (Küba)

66 Kilo: 1-Saeid Abdevali (İran), 2-Aleksandar Maksimovic (Sırbistan), 3-Migran Arutyunyan (Rusya), 3-Rafiq Üseyinov (Azerbaycan)

84 Kilo: 1-Zaur Korezhev (Rusya), 2-Aldas Lukosaitis (İspanya), 3-Robert Papp (Romanya), 3-Oleksandr Shyshman (Ukrayna)

120 Kilo: 1-Rıza Kayaalp (Türkiye), 2-Bashir Babajanzadeh Darzi (İran), 3-Shinichi Hirakawa (Japonya), 3-Cesar Faghian (Romanya)