...................
...................
KÜBA'DAN MESAJ VAR
CircassianCanada
CC- World Adyge News
, 12.08.2008
                         
 
...................
...................
CC-WAN /İstanbul

Küba dünyadaki bütün halkların gelişmesi için barışın vazgeçilmez bir şart olduğunu savunmaktadır. Yarım asırdan fazla bir süredir halkımız ABD hükümetinin saldırıları sebebiyle sayısız kaynağını ve enerjisini savunmasına ayırmıştır. Halkımız BM çabaları ve barış için uğraşılarını desteklerken yerini korumuş ve var gücü ile bağımsızlığını korumuştur.

Toprağımızın bir kısmı 100 yılı aşkın bir süredir zorla işgal edilmiştir. Ancak bunu geri almak için Küba hiçbir zaman şiddete başvurmamıştır. Dış politikamız bilinmekte ve uluslararası kamuoyu tarafından tanınmaktadır.

Güney Rusya sınırında rahatsız edici bir krizin çıktığı Kafkasya'daki çatışma haberlerinden anlaşılmaktadır.

SSCB’nin dağılmasından sonra, Güney Osetya zorla Gürcistan’a ilhak edilmiştir ki bu ülke ile bir milli kimlik veya kültür paylaşmamaktadır. Ama başkenti Tshinvali’de yerel otoritesi ile otonom bir cumhuriyet olarak statüsünü korumuştur. 8 Ağustos günü şafakta ABD hükümetinin de bilgisi ile kuvvetlerini Güney Osetya’nın başkentini işgal için yollamıştır. Bunun Pekin’de Olimpiyatların başladığı aynı gün yapmıştır.

Gürcistan’ın kendi milli toprak bütünlüğünü savunduğu doğru değildir.

Uluslararası kamuoyunda da bilindiği gibi Rus askerleri Güney Osetya’da barışı korumak için hukuki olarak bulunmaktadır ve kanun çerçevesinde hareket etmektedir.

Saldırganların geri çekilmesinin talep edilmesi haklıdır ve hükümetimiz bunu desteklemektedir.

Prensip olarak Küba, ABD kuvvetleri tarafından tehdit edilirken işgalciler geri çekilmez ise bir eteşkesi kabul edemez. Eğer yabancı güçlere saldırıya uğrasak ateşkesi hiçbir zaman kabul etmezdik.

Raul Castro Ruz
Küba Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu Başkanı
Havana