...................
...................
BAGAPSH KODOR'DA
Sevgi Temgin
CC- World Adyge News
, 14.08.2008
                         
 
...................
...................
CC-WAN /Sohum

Kodor'dan gelen görüntüler Abhaz halkını sevindirdi. Dün Abhazya Devlet Başkan'ı Sergey Bagapsh, Kodor'da incelemelerde bulundu. Bagapsh, Gürcistan'ın iki yıl önce bu bölgeyi işgali sırasında evlerinden kovulan Svan halkını geri çağırdı. Gürcü askerinin bırakıp kaçtığı silahların, konservelerin sayımı yapılıyor. Evraklar ve dosyalar da incelemeye alındı. Tonlarca benzin ele geçirildi. Alınan bilgilere göre, Abhaz ordusunun cephanesinden daha çok miktarda silah ve mühimmattan bahsedildi.

Gürcü ordusundan bazı askerlerin Kodor'u terk ederken üniformasını bırakması dikkati çekti. Bu arada bölgede yapılan araştırmalarda ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Gürcüler, çatışmalarda ölen Gürcü üniformalı paralı askerleri cephe gerisine taşımamışlar dereye atmış oldukları tespit edildi.

Bugün Sohum'da Kırmızı Köprü'de toplanacak olan halk, savaşı ve ölen yakınlarını anacak, sonra da miting yapacak.

Osetya'dan anne-babası ölmüş bir grup çocuğun Abhazya'ya getirileceğini öğrenildi. Bu çocuklar ailelere evlatlık verilecekler.

Dün Rusya Federasyonu Başbakanı Putin, yardımlarımız yetersiz kalıyor çünkü tahribat çok çok fazla açıklamasında bulunmuştu. Bu gün bir yardım kampanyası başlatıldı. Giyecek ve ayakkabı toplanıyor. Yardım malzemeleri Sohum 1. Okul'da toplanıyor. Katılımın yoğun olduğu görüldü.


Abhaz halkında, ''artık ne olacağız, nereye gidiyoruz'' düşünceleri daha sesli şekilde söylenmeye başlandı. Saakaşvili görevinden ayrılmadan, Gürcistan NATO'ya girmeden önce tanınma işinin bitmesi isteniyor. Bu nedenle Rusya'dan gelen ''yeniden referandum yapılacak haberi'' olumsuz hava yarattı. Genel olarak ''zaman kaybediyoruz'' düşüncesi hakim.