...................
...................
ÜÇ YENİ TURİSTİK PROJE: ADİGEY'DE TURİZM GELİŞME AŞAMASINDA
SEHUTE Nurbıy
Adige Mak, 10 Eylül 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
"2008 Ş'açe (Soçi)" Uluslararası Ekonomik Forumu için gün yakınlaşıyor. Bu yakınlarda düzenlenecek olan foruma ilişkin hararetli bir çalışma sürüyor. Adigey, ikinci kez olmak üzere bu yılki Ş'açe Forumu'na da katılacak. Foruma ilişkin yapılan çalışmalar ve Adigey'in foruma götüreceği üç yeni projeye ilişkin olarak Adigey Cumhuriyeti (AC) Ekonomi ve Ticaret Bakanı Aslan Matıj ile bir görüşme yaptık. Ancak bu yazımızı şimdilik, sadece üç proje için yapılan çalışmaları sunmaya ayırdık.

AC Turizm ve Termal Tesisler Komitesi Başkan yardımcısı Enver Kalaşavo (Къэлэшъао Инвер) tarafından bize verilen bilgiye göre, üç yatırım projesi söz konusu. Bunlar da "Veşüten" (Ошъутен),"Hacoh" (Хьаджэхъу) ve "Romantika" projeleridir. Bu üç proje için 5 milyar 179 milyon Ruble (som) para gerekiyor."Oşüten" dağ kompleksi en büyük proje, bunun için 3 milyarın üzerinde bir paraya (yatırıma) gereksinim var. Proje kapsamında Guzerıptl (Гъозэрыплъ) beldesi yakınında 1.500 yatak kapasiteli modern bir haç'eş (хьак1эщ,otel) inşa edilecek. Bu kompleks için AC mülkündeki (hazine arazisi) bir alanda 20 hektar (200 dönüm) arazi tahsis edilmiş durumda.

"Romantika" için 280 milyon Ruble harcanacak.

Bir turistik dinlenme yeri olara tasarlanan "Hacoh" için ise yer tahsisi işlemleri sürüyor. Bu iş için de 943 milyon Rubleye gereksinim var. Konaklama ve otoparklar, restoranlar, kalınacak daire ve odalar, sporcular için çalışma ve dinlenme yerleri, yüzme havuzları, doğal park alanları, oturma yerleri, vb gibi modern tesisler yapılacak.

Kazanç getirici olan bu yatırım projeleri için yatırımda bulunmak isteyen paralı kişiler ve yatırımcılar için Adigey, daha şimdiden bütün engelleri kaldırmış durumda. Ancak bir gecikme halinde rekabetin kızışacağı ve projenin daha da pahalılaşacağı unutulmamalıdır.