...................
...................
Ş'AÇE FORUMU AÇILDI: ADİGEY 44 PROJE SUNDU
Ç'ARE Fatim
Adige Mak, 19 Eylül 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
"Ş'açe-2008" Dünya Ekonomik Forumu 18 Eylül 2008 günü Karadeniz kıyısındaki Ş'açe (Soçi) kentinde çalışmalarına başladı. Adigey'den bir delegasyon 44 yatırım projesi ile birlikte Ş'açe'ye gitti. Projelerin sunumu ve tanıtılması için Adigey'e 97.5 metrekare genişliğinde kapalı bir alan tahsis edildi.

Adigey Cumhuriyeti (AC) Ekonomi ve Ticaret Bakanı Aslan MATIJ, "Adigey bir yatırımcı portföyü hazırlamış durumda, portföyde toplam 44 proje ve 11 yatırım sahası bulunuyor. Bunların hayata geçirilmesi için 34 milyar 573 milyon Ruble'lik bir yatırıma gereksinme var. Bu yılki foruma hazırlıklı gittik, bu nedenle bir hayli yatırım sözleşmesi imzalamayı bekliyoruz" dedi.

AC Ekonomi ve Ticaret Bakanı ile AC rayonları (ilçeleri) temsilcileri ve AC Devlet Başkanı tarafından birlikte  7 yatırım sözleşmesi imzalanmış durumda.

Ş'açe'de düzenlenmekte olan ekonomik forumlara ilk kez katılıyor değiliz, diyor Aslan Matıj.Daha önce imzaladığımız anlaşmalar da var, hepsi başarıyla tamamlandı. Bunlar domuz bakımı ve üretimi üzerine üç yatırım kompleksi ile Adıgekale (Adıgeysk) kentinde kurulan ve hazır inşaat malzemeleri üreten bir fabrikadır. Yatırımcılar bu projeler için 4 milyar para verdiler, yıl sonuna değin  6 milyar daha verecekler.