...................
...................
"Ş'AÇE-2008 EKONOMİK FORUMU" SONUÇLARI ETKİLERİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADILAR
Haber Merkezi
Adige Mak, 21 Eylül 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Bir süre önce Karadeniz kıyısındaki sayfiye kenti Ş'açe'de (Шъачэ/Soçi) çalışmalarını tamamlayan dünya ekonomik (yatırımcı) fonu "Ş'açe-2008"in cumhuriyetimiz Adigey'e ve cumhuriyetimiz kentlerine ekonomik bir canlılık ve artan ilgi getirdiği görülüyor. Yatırım programları çerçevesinde başkentimiz Maykop adına imzalanmış olan 15 yatırım projesi, artık uygulama aşamasına geldi ve uygulamalar da yer yer başladı.

Başarıda ana etken, kuşkusuz Maykop kent yönetiminin konut üreten bir büyük firma olan "Develompment-Yug" korporasyonu ile anlaşmış olmasıdır. Anlaşma gereğince Maykop kentinin batısında 247 hektarlık (iki bin 470 dönümlük) bir alan mikrorayon (küçük odalı) konutlar üretmesi için anlaşmalı firmaya tahsis edilmiş bulunuyor. Şu sıralarda kent yönetimi ilgilileri ile sözü geçen firma uzmanları arasında bir görüşme yapıldı ve konut inşa alanının sınırlarının belirlenmesi çalışmaları başlatıldı.

Böylesine büyük bir firma ile çalışılmakta olması, ekonomimize de bir canlılık getireceğe benziyor. Çünkü yakın bir gelecekte daha fazla sayıda yeni konuta kavuşmuş olacağız. Aynı zamanda da konut fiyatları düşecek ve birçok kişi de eski konutundan yenisine geçme olanağına kavuşmuş olacaktır..