...................
...................
EKMEK FİYATI DÜŞECEK Mİ?
HUT Nafset
 (ХЪУТ Нэфсэт)  
Adige Mak, 25 Eylül 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Aslında bu soruyu fırıncılara sormak gerekir ama onlar kendi çıkarlarını düşüneceklerinden, gerçeği gizleyebilirler. Bu yıl Adigey'de bereketli bir buğday hasadı yaşandı, bu nedenle buğday fiyatları artmıyor ama ekmek fiyatları da bir türlü düşmek nedir bilmiyor. Adigey kentlerinde ekmek 12-14 Ruble arasında satılıyor, fiyatın 16-18 Ruble’ye çıktığı yerler de var. Örneğin "Maykop Ekmek Fabrikası" kendi ekmeğini kendi satış yerlerinde 14 Rubleye satıyor. Aynı ekmek "Sputnik" mağazasında 13 Ruble 20 Kapik’e alınabiliyor. -Maykop'un kuzeydoğusundaki- Dondukovskaya stanitsasından (Hacemıkohabl) getirilen ekmek de Maykop'da 14 Rubleye satılıyor. Bu arada küçük özel fırınların ürettiklerinden söz ediyor değiliz.

Doğalgaz (гъэстыныпхъэ шъухъуант1) ve elektrik fiyatları ve bunlara bağlı olarak da diğer fiyatlar durmadan artıyor. Ekmek temel bir besin maddesi. Kalabalık bir aile birden çok ekmek tüketmek, ayrıca aylık doğal gaz ve elektrik faturalarını ödemek zorunda.

Bir ailenin ekmeğe, doğal gaz ve elektriğe ödediği ile aylık kazancı karşılaştırıldığında durum altından kalkılacak gibi değil, insanlar karamsar. Bu nedenle AC Hükümeti konuyu masaya yatırmış bulunuyor. Buğday fiyatının yerinde saymasına karşılık ekmek fiyatlarının durmadan yükselmekte olması durumu mercek altına alınmış ama bir türlü kesin bir çözüm de bulunamıyor.

Haberi yazarken ekmek fiyatının 12.5 Ruble’ye düşeceği haberi İnternet sayfalarına düştü (örn. Юга.ру). -Güneydeki Maykopski rayonu (ilçe) merkezi- Tulski beldesindeki yeni ekmek fabrikasında üretilen ekmek 12.5 Ruble’ye satılacakmış. Adigey’deki en ucuz ekmeği galiba Tulski'den yiyeceğiz.