...................
...................
NURBIY YEMIJ MÜFTÜ SEÇİLDİ
THARKOHO Adam
  
Adige Mak, 13 Kasım 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Adigey Cumhuriyeti (AC) ve Kuban yöresi (Пщызэ шъолъыр) Müslümanları Kongresi (Зэфэс) dün Maykop'taki Filarmoni salonunda yapıldı. Kongreye konuk olarak AC ilk devlet başkanı Aslan Carıme, Başbakan Murat Kump'ıl, Khase (Xase; AC Parlamentosu) Başkanı yardımcısı Yur Vıdıç'eko (Удык1эко Юр),Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Kurulu Başkanı İsmail Berdiyev, İnguş Cumhuriyeti Müftüsü İssa Hamhoyev, Başpikopos Panteleimon ve daha başkaları da katıldılar.

Divan Başkanlığına Adigey ve Kuban yöresi Müslümanları  Dini Merkezi (Динлэжьап1э) mensubu Aslan Hut'ıj (Хъут1ыжъ Аслъан) seçildi.

Adigey ve Kuban yöresi Müslümanları Müftüsü Nurbıy Yemıj ilk sözü aldı, 2004-2008 yıllarını kapsayan dört yıllık bir faaliyet döneminin çalışmalarını anlattı:

"Bütün çalışmalarımız Rusya ve buraya bağlı yörelerde (шъолъыр; region) barışı, dostane ilişkileri geliştirmek ve İslam dinine hizmet etmek üzerine olmuştur. Benimle birlikte yıllardan beri çalışmakta olan arkadaşlarımdan memnunum.4 yıl içinde 16 toplantı yaptık ve 96 konu üzerinde çalıştık."Vet/Вет" (Işık) adlı Adigece ve Rusça bir gazete yayınlıyoruz. Amaçlarımızın en başında olanı, gençlerle bir arada olma, onları alkol ve uyuşturucu belalarından uzak tutma konusudur. Bu amaçla kent ve köy okullarını taradık, aydınlatıcı toplantılar düzenledik ve konuşmalar yaptık. Maykop’taki Merkez Camisi’nin gereksinmelerini karşılama amacıyla yaptığımız çalışmalara yardımlarını esirgemeyen hemşehrilerimize teşekkürlerimizi belirtirim. Ayrıca kutsal günlerde ve yoksullara yardım gibi konularda yardımlarını esirgemeyen hayırseverlere bütün Müslümanlar adına teşekkürlerimi sunarım, Allah hepsinden razı olsun".

Ardından faaliyet raporu ve denetleme kurulu raporları okundu ve aklandı. Dini Merkez'deki görevli sayısının artırılması isteği onaylandı ve bazı tüzük değişiklikleri de yapıldı.

İslam dini için yararlı çalışmaları nedeniyle AC ilk devlet başkanı Aslan Carıme,Nurbıy Yemıj ve Müftü yardımcısı Askerbıy Karden'e birer  nişan (орден) verildi.Birkaç kişiye de takdirname (щытхъу тхылъ) verildi.

Daha sonra seçimlere geçildi, Nurbıy Yemıj ile Askerbıy Karden aday gösterildiler. Yapılan oylamada Nurbıy Yemıj oy çokluğuyla yeniden Adigey ve Kuban yöresi Müslümanları Müftüsü seçildi.