...................
...................
DOMUZ ETİ SATIŞI DURDURULDU
THARKOHO Adam  
Adige Mak, 18 Kasım 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Büyük bir panik yaratan "Afrika Domuz Vebası" salgınını görüşmek üzere, 16 Kasım günü AC başkenti Maykop’ta resmi bir toplantı yapıldı. Başbakan Murat Kump’ıl, Tarım Bakanı Yuriy Petrov ve diğer üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda alınan kararlar AC Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın tarafından da onaylandı, böylece Adigey sınırları içinde bir süreliğine de olsa domuz eti satışı yasaklanmış oldu.

Toplantıda Başbakan, salgının komşu yörelerden Adigey'e sıçramaması için acil önlemler alındığını, salgının Kuzey Osetya'dan Çeçenya, Stavropol ve Krasnodan Kray'a doğru yayıldığını,sözü edilen yerlerde toplam 40 bin kadar domuzun itlafına karar verildiği haberlerini aldıklarını bildirdi.

AC Veterinerler Odası Başkanı Nadejda Sayapinar da veba görülen yerlere 100 km mesafede olan yerlerin tehlikeli yerler olduklarını, Adigey’in Koşhabl, Şevgen, Giaginsk (Cece), Maykopski ve Krasnogvardeysk rayonları ile başkent Maykop'un da bu yerlere dahil olduklarını belirtti. Bu nedenle salgın bulunan yerlerden gelen araçların çok sıkı aranmaları, kaçak et girişinin önlenmesi gerektiğini vurguladı. Öneri benimsendi. Bundan böyle sıkı kontrol ve aramalar yapılacak.

Toplantı bitiminde bir açıklama yapan Başbakan Murat Kump'ıl, bir hükümet kararı olarak Adigey’in bütününde 24 gün süreyle domuz eti satışının yasaklandığını, ancak diğer etlerin fiyatlarının yükseltilmelerine de fırsat verilmeyeceğini, ayrıca Adigey'deki domuz nüfusunun yeniden sayılacağını, domuzların kapalı alanlar dışında beslenmelerine izin verilmeyeceğini açıkladı.