...................
...................
ADİGEY YOLLARI KIRIK DÖKÜK
SEAUH Goşnağo

Adige Mak, 25 Kasım 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Bir önceki devlet başkanımız Hazret Ş'ovmen (Шъэумэн Хьазрэт), bir resmi toplantıda karayolu yapım görevlilerine dönüp "Yol yapım ve onarımı için Moskova'dan gönderilen paralar yerli yerinde kullanılırsa, Adigey’in yolları altın yol olurdu" demişti. Abartılı görülse de, bir gerçek payı vardı bu sözlerde. Her yola çıkışımda bu sözü anımsarım.

Kent içi yollar ile rayonları birbirine bağlayan karayolları üzerinde sürekli çalışılmakta olduğunu görebilirsiniz. Buralarda  elden geldiğince  çalışıldığını sanırsınız ama sürücüler farklı düşüncede. Yollara dökülen asfaltın  kabardığını ve akordeon gibi büzüştüğünü yol boyunca görebilirsiniz. Şu sıralar az kullanılan bir yolda bile asfaltın çöktüğünü ve mıcırların çukurlardan dışarılara taştığını ve derin çukurlar oluştuğunu gördüm. Anlaşılan yola yeteri kadar asfalt dökülmemiş
...

Araç sayısı günbegün artıyor. Büyük araçlar insan dolu ve yüklü olarak Maykop'tan Adıgekale kentine ya da yine Maykop'tan Beloreçensk kenti üzerinden Krasnodar kentine gidiyorlar. Sıra sıra giden bu ağır vasıtalara yol dayanmıyor. Dönemeç ve daralan yerler tehlike saçıyor. Kural dinlemeyen  genç sürücüler ise, yıldırım hızıyla araçların arasından sıyrılıp geçmeye çalışıyorlar. Yollar o denli yük ve araç sayısına göre inşa edilmemişler. Maykop’tan Adıgekale'ye gitmek artık bir cesaret işi.

Rayon yolları öyle de, başkent Maykop'un yolları daha mı iyi? Cadde ve sokaklarda yol yapım ve onarım çalışmalarının sürdüğünü görebiliyorsun ama yollar bir türlü  düzelmiyor. "Keşke bu çukurlar hiç doldurulmasaydı, eskisi daha iyiydi" diyen sürücü sayısı az değil. "Yol çalışması var"  gibi trafik levhalarından geçmek de bir sorun. Sürücü durumdan yakınıyor.

Maykop'un Privokzal'ni caddesinin durumu felaket. Sürücü geçecek yer ararken yayaların içine dalıyor, kaza durumları yaşanıyor. Hadi orası şöyle böyle onarılmış diyelim ama kent parkından eski kent pazarına değin uzanan Puşkin caddesinin durumu da iyi değil. Lenin caddesi kırık çökük, kasis dolu. Gertsen caddesi ise sık sık kazalara sahne oluyor. Kazalar az asfalt dökülmesi ve yolların dar olmaları gibi nedenlere bağlı.

Sonuç olarak yol sorunu, çözülemeyen ve sürekli sürüncemede kalan bir sorun.