...................
...................
GÖÇ DURUMU VE ACİL SORUNLAR GÖRÜŞÜLDÜ
THARKOHO Adam

Adige Mak, 28 Kasım 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Dün AC Terörle Mücadele Komisyonu toplantısı vardı. Devlet Başkanı Aslan Thak’uşın başkanlığında yapılan toplantıya devletin üst kademe yöneticilerinin hemen tamamı katıldı.  Terör ve yasadışı faaliyetlere ilişkin sürdürülen çalışmalar konusunda, ilgili üst düzey görevliler olarak İgor Dorodonov ile Mıhamed Bors bilgilendirici birer konuşma yaptılar.

Komisyonun ve yerel şubelerinin Adigey’e yönelik göçler ve yasadışı girişler konusunda aldığı önlemler ve yürüttüğü çalışmalar görüşüldü. Özellikle Krasnogvardeysk (*) ve Maykop (**) rayonundan gelen görevliler, Başkan Aslan Thak’uşın’a dışarıdan sızma göç durumunun vehamet boyutuna ulaştığını açıkladılar.

Aslan Thak’uşın RF yurttaşı olmayan ve oturma izni verilmemiş kişilerin, hukuka uygun bir biçimde geri çevrilmeleri ve geldikleri yerlere geri gönderilmeleri gerektiğini bildirdi.

Güney Federal Okrugu
(***) Baş Müfettişi olarak toplantıya katılan Adam Tliuj (Л1ы1ужъу Адам), Adigey’e yoğunlaşmış olan dış göç akımının önünü almak için, ayrı bir komisyon oluşturulması önerisinde bulundu ve öneri kabul edildi.

Toplantıda politik ve yerel  ekstremist (****) unsurlara karşı, AC devlet organları ile Müslüman din örgütlerinin birlikte çalışmaları da istendi.


(*) Krasnogvardeysk rayonu-Adigey’in doğusunda verimli toprağı ve 4. 500 yıllık Adige tarihi kent kalıntıları ile önde gelen rayon. -HCY
(**) Maykop rayonu-Adigey’in güneyinde, ilçe merkezi Tulski olan ve Ş’açe’ye bitişik turistik bir rayon. -HCY
(***) Güney Federal Okrugu-Rusya’nın 7 büyük yönetsel biriminden en güneyde olanı. Merkezi Rostov kenti olup Adigey de dahil, 13 region (bölge) buraya bağlıdır. -HCY
(****) Ekstremist unsurlar-ırkçı/faşist ve milliyetçi marjinal unsurlar. -HCY