...................
...................
GAGRA TELEVİZYONU ADİGEY'DE ÇEKİM YAPTI
Haber Merkezi
Adige Mak, 21 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
AC Devlet Başkanı Aslan Thak'uşın,çekimler için Adigey'de bulunan Abhaz televizyon ekibiyle  görüştü. Adigey'in tarihi ve günümüzdeki gelişmeleri, Abhaz gazeteci Saide Jitbe ve kameraman Timur Kove tarafından iki hafta boyunca filme alındı.

Film çekimine  Maykop'ta düzenlenen kardeşlik ve dayanışma festivali sırasında karar verildi. Abhaz çocuk müzikal tiyatrosu "Mamzışho" ile "Maykopçanoçka" dans topluluğu Adigey kentleri ile bazı rayonlarda birlikte gösteriler sundular. Gösteriler boyunca Abhaz gazeteciler ilginç Adigeyli kişilerle de tanışmış oldular. Bu arada Adigey'in görülmeye değer köşelerini de filme aldılar.

20 dakikalık bir program olarak tasarlanan film, Abhazya ile Adigey'in kardeşliği konusunu işleyecek.

Abhaz gazetecilerle de görüşen Başkan Aslan Thak'uşın özetle şunları söyledi:

"Adigey ile Abhazya arasında tarihsel, bilimsel ve kültürel sıkı/kopmaz bağlar var. Bundan gurur duyuyoruz. 1990'lı yıllarda bağımsızlık savaşı veren Abhazlara Adigeler de yardım ettiler. 0 günden beri iki halk, bir arada yaşıyorlar ve buna önem veriyorlar. Maykop Teknoloji Üniversitesi rektörü olduğum sırada Abhaz öğrenciler için burs sağlanması ve özel bir bütçe ayrılması için çalıştım. AC Bakanı olduğum sırada da Abhazya'ya olan bu ilgimi sürdürdüm. Şimdi devlet başkanı olarak aynı politikayı sürdürüyorum.

Adigeler olarak bizler, Abhazya ile ilişkilere büyük bir değer veriyoruz. Bağımsızlığınızın 15.yılı kutlamalarına katıldık. O sıralarda ben, Gürcistan'a karşı Abhazya ile Güney Osetya'ya yardımları nedeniyle RF Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ile RF Başbakanı Vldimir Putin'e birer Kahramanlık nişanı verilmesini önerdim.

Abhazya'nın kendi bağımsızlık yolunu seçmiş olması, Abhazların bu uğurda bilinçli ve yiğitçe bir mücadele vermiş olmaları, Adigeyliler tarafından gururla karşılanmaktadır. Kardeş Abhazya'nın barış içinde yaşamasını,sosyal ve ekonomik alanlarda da hızla hakettiği gelişmeleri gerçekleştirmesini yürekten diliyorum."