...................
...................
ADİGELİK ULUSUN TEMELİDİR
(АДЫГАГЪЭР ЛЪЭПКЪЫМ ЫЛЪАПС)

ŞEK’O Mir

Adige Mak, 03 Aralık 2008
Çeviri: HAPİ Cevdet Yıldız
                         
 
...................
...................
Adigeler kendi gelenek ve göreneklerine, toplumsal ilişkilerine her zaman için önem veren insanlar olarak tanınırlar. Üşenmeden ve sızıldanmadan bu geleneklerini uygular ve onları geliştirmeye çalışırlar. Adigeler en eski çağlardan beri iyi olan şeylere ve güzel olan insani değerlere önem verirlerdi. Bunlar bir Adige’nin kalbinde bulunur, adeta kan damarlarında dolaşırdı. Bu değerlerin yitirilmesinden çekinir ve onları özenle korurlardı. Bu konuda çok titiz olurlardı.

Bu son yıllarda ulusal bilinç ve değerlerin yeniden canlanmakta olduğunu görüyoruz. 28 Kasım 2008 günü Adigey’in Krasnogvardeysk rayonu Cambeçıy (Джамбэчые) köyü okulunda “Adigelik Ulusun Temelidir” adı altında bir kutlama düzenlendi. Kutlama okulun öğrenci ve öğretmenleri tarafından sunuldu.

Adige insanlarının, geçmişte nasıl birer örnek insan oldukları toplantıda söylenen şarkı (опэд), türkü (пщыналъ) ve öykülerle (хъишъэ) ortaya kondu, karakterler kişiyi düşündürecek bir ustalıkla canlandırıldı.

Kutlama, çocukların sergilediği “zefak’o” (зэфак1у), ”Tırğetav” (Тыргъэтау) ve “İslamıy” (Ислъамый) dans gösterileriyle sona erdi.


Kutlamaya ilişkin daha geniş bir yazıyı önümüzdeki günlerde sunacağız.